Lapse joodav vedelikukogus 13.09.12 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere

Kui palju peab päevas jooma 1 a 8 k laps?
Tean, et koos toiduga peaks see olema umbes 1200 ml, aga kuna toidus oleva vedelikukogust on keeruline mõõta, siis ongi minu küsimus, et kui palju umbes peaks ta saama puhtalt joogina.
Laps on juba beebist saati väga kehv jooja, vett ei tahtnud isegi siis, kui ei olnud veel last mahladega nö "ära rikkunud".
Nüüd aeg-ajalt annan talle mahla, et laps midagigi jooks.
Kuidas antud probleemile läheneda ning kas see üldse on probleem?
Keefiri joob laps hommikuti hea meelega, aga seal ilmselt vedeliku kogus minimaalne.

Ette tänades!

Arst vastas:

Le Vallikivi

dr Le Vallikivi

Perearst

Tervist,
tegelikult on laps väga arukalt toimiv bioloogiline süsteem: kui ta organismil vedelikuvaegust ei ole, siis janu ei teki ja laps ka ei joo. Ehk siis kindlasti ei soovita Teil last vägisi jootma või jooma keelitada-meelitada. Mahl on väga libe tee, sest ta on väga suhkru- ja kaloririkas - samas on see magus ja meeldiva maitsega ning lapsel võib kergesti välja kujuneda mahlasõltuvus, mis mingil hetkel võib tekitada probleeme hambakaariese, liigse kehakaalu või muude ainete puudusena organismis. Lapse janujook on ikka vesi, mahl ja piim käivad ainult toidu kõrvale. Ja kui lapsel janu pole, siis ei peagi ta jooma.
Lugupidamisega
Le Vallikivi