Hingamisraskused ja valu rindkeres 04.12.11 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere,
mure selline, et viimasel ajal on tekkinud hingamisraskused. Nagu miski suruks kõrile või hingetorule! Hommikul ärgates on kõik ok, u 1 tund pärast ärkamist hakkab probleem esile tulema. Ja lamades on ka hingamine kergem. Mitmeid aastaid on olnud rinnus valud. Olen käinud arstidele kurtmas, aga alati on vastuseks, et tegemist närvivaludega. Viimasel ajal on valud rohkem südmes. Varem meenutas valu rohkem nagu närvivalu, tekkides sisse hingamisel rindkere liikudes, aga nüüd on õrnemad valud ka südame löögi rütmis, küll mitte pidevalt, aga siiski. Vahel on olnud ka selline tunne, nagu süda väriseks sees! Tegelen palju spordiga. Teen 5 korda nädalas trenni, 3 korda jõusaali ja 2 korda jalgpalli! Milles võiks olla probleem?

Arst vastas:

Le Vallikivi

dr Le Vallikivi

Perearst

Tervist,
Kui valu ja hingamisraskused ei teki ja süvene koormuse kasvades (näiteks trennis või trepist ülesminekul), siis on pigem on tegemist tõepoolest närvivaluga kui et südamevaluga. Seega tuleks kindlasti kriitilise pilguga üle vaadata oma treeningutingimused ja - koormused, eriti, kui valud kipuvad süvenema. Abi võib kindlasti leida ka spetsialisti poolt läbi viidud taastusravi protseduuridest. Mis aga puudutab vererõhku, siis seda peaks kindlasti aeg- ajalt mõõtma - kui korduvalt on rahuoleku tulemused (s.t. peale 15-minutilist puhkust) kõrgemad kui 140/90, siis on vajalikud täpsustavad uuringud koos Teie individuaalse südameveresoonkonna riski hindamisega.
Lugupidamisega,
Le Vallikivi