Külmetavad jäsemed 11.11.11 / Perearst

Külastaja küsib:

TERE!
Olen 52 a mees ning mul on kõrgvererõhutõbi. Tavapäraselt on see suurusjärgus 170/110. Ravimitega (Lacipil ja Metoprolol) saan rõhu 130 peale. Lisaks on mul jalgadel ka veresoonte laiendid, mida Maarjamõisas ka 10 a tagasi opereeriti – need kipuvad aeg-ajalt nüüd uuesti krampi tõmbuma. Selle ennetamiseks tarvitan Venorutoni ja olen teinud ka Mg ja B6 vitamiinikuure. Kaasuvatest haigustest on spetsialistid (pulmonoloog) diagnoosinud mul astma (tarvitan Symbicorti) ning gastroskoopia uuring näitas ka maosonga, mida leevendan pantoprasooliga. Nüüd on viimased aastad lisandunud nähtus külmetavatest jäsemetest. See saabub sügise tulekuga ja kestab kevadeni. Aasta-aastalt on külmatunne hakanud süvenema ning kuumad veevannid leevendavad seda vaid lühiajaliselt. Ei aita siin ka villased sokid ega kindad, mida kannan ruumis, vaatamata sellele, et toatemperatuur on selles tavanormist kõrgem. Käe- ja jalalabad, incl selja keskosa, on peamised kohad, kus lõppematu külmatunne tekitab emotsionaalset stressi ning halvast enesetundest ka lausa füüsilist piina.
Siit ka minu küsimused Teile: 1) Kas tekkinud külmatunne on seotud mu eelpool kirjeldatud haigustega? Mis põhjusel see tekib? 2) Milliste vahenditega antud nähtust leevendada/haigust ravida? Kas üldse on võimalik seda lõpuni välja ravida? 3) Milliseid ravimeid/medikamente on võimalik saada apteegi käsimüügist, mida ainult retseptiga?
Tänuga,
R.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Sõrmede ja varvaste külmatunne, jahedas kahvatuks muutimine ja soojas ruumis punetuse teke on viide Raynaud sündroomile. Selle aluseks on mitmel põhjusel tekkiv juusveresoonte kokkutõmbumine. Peaks mõtlema ka suuremate arterite ahenemisele, selle avalduseks on krampliku valu teke jalgades 30-300 m jalgsi kõndimisel.
Vaevust aitab leevendada ravim pentilliin 400 mg x2-3, seda saab retseptiga. Raynaud sündroom võib olla mitme haiguse üks sümptomitest. Saan soovitada reumatoloogi ja veresoontekirurgi konsultatsiooni. Loodan, et Te ei suitseta, kui siiski suitsetate, siis loobuge kohe kindlasti. Ei seostaks vaevust Teie kaasnevate haigustega. Lacipil kui kaltsiumkanali blokker ise võiks omada soodsat toimet vaevuse leevendamisel, kuid betaloc võiks haruharva sellist tunnet soodustada. Ka betaloc ja astma ei sobi kuigi hästi kokku.
Loodan, et sellest arutlusest on veidi kasu.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Perearst

külmetavad jalad

Vaatasin viimased 100 küsimust-vastust üle. Analoogilist polnud.
Olen 66-aastane mees.
Jalad külmetavad, labajalad. Eriti tunnen seda öösiti.
Olen kuumaveevannidega ja soola+sinepiga ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere
Kuidas on jalalaba arterite pulsid, kas saate käia pikemat maad valuvabalt, mõtlen ikka 1-2 kilomeetrit. Ega pole suhkruhaigust, südame isheemiatõbe või radikuliiti?
Soovitan nõu pidada ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: