Malaaria võimalik põdemine 07.02.11 / Perearst

Külastaja küsib:

Viibisin terve oktoobri (2010) malaariaohtlikus piirkonnas (Indoneesia), kus on teadaolevalt mitmeid kergemaid malaariavorme, mis on erinevad Aafikas levinutest. Kasutasin ettenähtult Malaronet. Teada on, et 100 % ei pruugi Malarone kaitset pakkuda.
Täpselt kuu pärast reisilt naasmist haigestusin kõrgesse palavikku (üle 38), mis kestis 1 päev, edasi oli palavik nädal aega kõikuv üle 37. Haigus algas tugevate külmavärinatega, sellele järgnes tugev peavalu ning hiljem nädal aega kestev selja lihasevalu ning üldine halb enesetunne. Külmetushaiguse sümptomeid ei esinenud.
Pöördusin pereastile rääkides malaariakahtlusest (kuna sellesugust haigust pole kunagi varem olnud). Tehti vereproov, mille põletikunäitaja olid madalad (16-18) ning arst rohkem haigusele tähelepanu ei pööranud. Kummaline alaselja lihasevalu taandus umbes 2 nädala jooksul.

Alles kaks kuud hiljem vestlesin hiljuti malaaria läbi põdenud inimesega, kellel olid sarnased sümptomid. Vere põletikunäitajate järgi malaariat diagnoosida polevat võimalik, mida ei osanud sel hetkel oma perearstile viidata. Kas on võimalik, et Malarone võtmise järel on võimalik "pehmel" kujul malaariat läbi põdeda? Kus on võimalik ning kas on vajalik nõuda vereporoovi, et tuvastada malaariakahtlust? Tean, et malaaria jääb organisimi ning võib suvalisel hetkel taas avalduda.
Kuna Eestis olnud väga vähe malaariajuhtumeid, siis kompetentset abi perearstilt või nakkushaiguste kabinetist äärmiselt keeruline saada.

Arst vastas:

Le Vallikivi

dr Le Vallikivi

Perearst

Tervist,
Kuivõrd Teie sümptomid on siiski malaariale suhteliselt ebatüüpilised, soovitaks konsulteerida sel teemal kogenud reisimeditsiini nõustaja/infektsionistiga. Teie praeguse kirjelduse põhjal võiks selline haiguspilt sobida veel väga paljude haigustega peale malaaria.
Lugupidamisega,
Le Vallikivi