Malaaria võimalik põdemine 07.02.11 / Perearst

Külastaja küsib:

Viibisin terve oktoobri (2010) malaariaohtlikus piirkonnas (Indoneesia), kus on teadaolevalt mitmeid kergemaid malaariavorme, mis on erinevad Aafikas levinutest. Kasutasin ettenähtult Malaronet. Teada on, et 100 % ei pruugi Malarone kaitset pakkuda.
Täpselt kuu pärast reisilt naasmist haigestusin kõrgesse palavikku (üle 38), mis kestis 1 päev, edasi oli palavik nädal aega kõikuv üle 37. Haigus algas tugevate külmavärinatega, sellele järgnes tugev peavalu ning hiljem nädal aega kestev selja lihasevalu ning üldine halb enesetunne. Külmetushaiguse sümptomeid ei esinenud.
Pöördusin pereastile rääkides malaariakahtlusest (kuna sellesugust haigust pole kunagi varem olnud). Tehti vereproov, mille põletikunäitaja olid madalad (16-18) ning arst rohkem haigusele tähelepanu ei pööranud. Kummaline alaselja lihasevalu taandus umbes 2 nädala jooksul.

Alles kaks kuud hiljem vestlesin hiljuti malaaria läbi põdenud inimesega, kellel olid sarnased sümptomid. Vere põletikunäitajate järgi malaariat diagnoosida polevat võimalik, mida ei osanud sel hetkel oma perearstile viidata. Kas on võimalik, et Malarone võtmise järel on võimalik "pehmel" kujul malaariat läbi põdeda? Kus on võimalik ning kas on vajalik nõuda vereporoovi, et tuvastada malaariakahtlust? Tean, et malaaria jääb organisimi ning võib suvalisel hetkel taas avalduda.
Kuna Eestis olnud väga vähe malaariajuhtumeid, siis kompetentset abi perearstilt või nakkushaiguste kabinetist äärmiselt keeruline saada.

Arst vastas:

Le Vallikivi

dr Le Vallikivi

Perearst

Tervist,
Kuivõrd Teie sümptomid on siiski malaariale suhteliselt ebatüüpilised, soovitaks konsulteerida sel teemal kogenud reisimeditsiini nõustaja/infektsionistiga. Teie praeguse kirjelduse põhjal võiks selline haiguspilt sobida veel väga paljude haigustega peale malaaria.
Lugupidamisega,
Le Vallikivi

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Perearst

Mononukleoos ja mädane angiin

Tere, doktor.
1. Minul tuvastati mononukleoosi antikehad, mis siis näitab, et olen seda lähiajal põdenud. Mis on selle haiguse tüsisitused?
2.Olen nüüd poolteise kuu vahega põdenud mädast angiini. ...

Le Vallikivi

Vastas dr Le Vallikivi

Tervist,

mononukleoosi hiljutist läbipõdemist võivad näidata erinevad antikehad. Ja antikehad võivad olla positiivsed ka inimesel, kes on mononukleoosi põdenud ammu või on seda põdenud äärmiselt ...

Loe edasi

sülg vahutab

Tere!Suus on imelik tunne- nagu imal-magus maitse ja kui keelele vaatan või sülge välja sülitan siis tundub nagu see vahutaks. Millele selline asi võiks viidata? Tulin paar nädalat tagasi nädalaselt India ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tervist
Ikka perearsti vastuvõtule. Kolleeg uurib kõike lähemalt ja koostab kõige õigema uuringute-konsultatsiooonide ja raviplaani.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi

Loe edasi

tuulerõugete vastu vaktsineerimine

Esimene laps hakkas just käima lasteaias, ning nagu teada võib ta seal saada endale nii tuuerõugeid, punetisi jne. Plaanin uut rasedust ning olen kuulnud, et tuulerõugete vastu on võimalik vaktisneerida, ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere
Üldiselt on tõenäosus väga väike haigestuda tuulerõugetesse täiskasvanu eas ja seega ka raseduse ajal. Teie puhul on probleemiks hirm ja ärevus. Soovitan pöörduda oma perearsti poole ja arutada ...

Loe edasi

vaktsiinid

tere!
lähen sel suvel lõuna-aafrikasse reisile ja küsimus vaktsiinides. kelle juurde peaks vakstiiside suhtes minema ja kus tehakse nt Tallinnas vastavaid vaktsiine (malaaria, kollapalavik,tüüfus)? ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere
Minuteada on Tallinnas Merimetsa Haiglas reisimeditsiini kabinet, kus määratakse vastavalt reisi piirkonnale kindlaks vajalikud vaktsiinid ja samas teostatakse need samuti .
Head tervist ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: