Tõsises mures 24.01.11 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere. Loodan, et saate natukene nõu anda, milliseid uuringuid võiksin/tuleks teha või mis eriala arsti poole oma murega peaksin pöörduma... Umbes 7 kuud pole menstruatsiooni olnud ja kõik uuringud, mis praeguseks tehtud, on korras olnud- naisteasjad+kilpnääre-hormoonid- neerud-maks, kuigi samas bilirubiini näit oli kõrge olnud, aga see pidi olema vist siis mingi hea näit või ei saanudki täpselt arsti jutust aru, sest ultraheliga vaadati ja maks oli korras-ainult kerged kahjustused-magu-kopsud-põletiku näit-uriini proov-laktoositest-peensoole koe mingi test-kaltsium-magneesium jms kõik korras, aga ise ei tunne, et minuga kõik korras oleks-siiani haiguslehel ja halb-nõrk olla-vahel tunnen ennast pea-aegu normaalselt ja samas teine päev juba nagu hakkaks hinge heitma. Detsembrikuus juhtus minuga ka niipalju imelikke asju, et neid raske kellelegi seletada, aga üritan- detsembri alguses ühel öösel ärkasin ülesse kohutava kõhu valu peale ja wc minnes panin tähele, et tagantpoolt on püksid märjad (selline ümmargune märg loik nagu-ei tea, kas lasin alla või mis see oli, igatahes mingit halba lõhna sel polnud, nagu oleks vesi olnud-äkki higistasin:S). Detsembri lõpu poole-ühel hommikul tuli natukene verd eestpoolt-mõtlesin et nüüd hakkasid-aga ei hakanud ja naistearsti juurde minnes ütles ta, et oo näe hakkasidki -ju siis hakkasid, aga välja pole siiani midagi tulnud. Sellest järgmisel päeval (sellel hommikul tuli tagantpoolt sellist nagu vana tükilist verd-oli nagu menstruatsiooni vana veri, aga tuli valest kohast:S) Naistearstile (mitte selle sama juurde)minnes ütles ta, et tema ei näe, et midagi hakanud oleks, vaid et veri on ilusti tupes või no seal, kus ta olema peab ja et ju varsti hakkab ja saatis mu vereproove andma, et äkki asi hormoonides). Peale vereandmist tööle minnes tundsin jubedat iiveldust ja nõrkust ja selline minestamis tunne oli. Sellest järgmisel päeval oli samuti nõrk olla ja sees iiveldas. Õhtupoole läks see tunne üle ja oli juba täitsa hea olla, kuni selle hetkeni, kuni autos hakkas kohutav peavalu. Koju jõudes oli minu mäletamist mööda peavalu väiksemaks jäänud, aga siis ühel hetkel juhtus midagi kummalist- täpselt selline tunne, nagu peas oleks midagi lõhkenud-päris teadvust ei kaotanud, aga silme ees lõi vist korra mustaks küll ja peale seda lõi näos ühe koha paiste (mis on siiani vahest hommikuti ja mõne aja pärast kaob), käed hakkasid jubedalt värisema, kõndida oli imelik-tasakaaluhäired, asju-sündmusi
meenutada oli raske, sõnad ei tulnud meelde ja rääkida oli imelik ja...igatahes peale seda päeva toimus minuga nagu mingi taandareng-ei tea, kas see tuli siis närvidest ja oli nagu kerge närvivapustus või misasi:S praeguseks on sõnad juba paremini meeles, aga käitumine kohati imelik-kerged tasakaaluhäired siiani. Peale seda päeva tööle minnes hakkasid kerged südamekrambid ja siis toimus midagi täiesti ootamatut- tööpäeva keskpaigas lõid kubeme piirkonda kerged krambid-alumine pool oli nagu tundetu ja puusakondi all tundsin jubedat survet ja raginat-et täiesti vastik oli seista-kõndida, aga see tunne läks koju jõudes ja istudes üle. Ja kui järgmisel korral töö juures sama juhtus, aga natukene hullemini(lisaks krampidele lõi veel sellised teravad torked sisse, et pidin kägarasse tõmbama) ja peale seda päeva enam tööle ei läinud-võtsin haiguslehe ja hakkasin mööda arste jooksma, kuigi arstidega rääkimine hetkel ka raskendatud selles mõttes, et peale seda päeva kui midagi peas lõhkes, olen kuidagi eriti pikaldane+veel nüüdseks süvenenud ärevushäired ja et mitte endast imelikku muljet jätta ja pikemalt mõtlema hakata, ütlen midagi ära-(nagu öeldakse seda, mis sülg suhu toob) ja pärast tagantjärgi mõtlen, et päris nii ju ka tegelt pole olnud või pole... Aga enne menstruatsiooni ärajäämist juba tundsin ennast kehvasti-pea valutas-kõht ja selg vaheldumisi valutasid ja tunne oli tööpäeva lõpuks üldse kuidagi selline palavikuline, et hääli kuulsin kummaliselt-vahepeal oli rääkida imelik ja silmad kilasid- silme ees oli udune ja palju muud, aga need asjad kannatasin kõik ära ja võib isegi öelda, et olin juba harjunud sellega, et kogu aeg midagi viga-või valutab-sel ajal ei läinud arsti juurde - mõtlesin, et niikuinii kõik proovid korras (nagu alati ja.)....praegu siis haiguslehel ja olen hakanud rohkem oma enesetunnet ja valusid jälgima ja igasugu kummalis asju tähele pannud ja tunne selline, et minu juures polegi enam organit, mis korralikult funktsioneeriks. Vahepeal tunnen (vahel isegi silmnähtavalt) mingid tuksed kehas -lihastes? -või käivad mingid imelikud raginad-vahel lööb teravad-õrnad torked kuhugi sisse. Vahel tunnen sellist pigistustunnet kuskil ja siis vaatan seda kohta või nagu lööb veresooned jube välja ja vahel olen ka tundnud kusagil l(põhiliselt sõrmeotsas-labajalas sellist teravad torget, nagu keegi-miski nõelaks või ei oskagi täpselt kirjeldada, vahepeal lööb sellised paistes kõvad kohad kuhugi. Vahest tunnen, nagu peanahk kisuks või
sellist survet või valu pealaepeal-vahel paremal pool (kõrva ülaosas-vahel vasakul) silmad-vahepeal kilavad või on sellised imelikud udused, pidevalt on nohu-enamiku ajast jookseb lihtsalt vett, vahepeal tuleb paksemat, vahepeal on nina täiesti kinni, vahepeal lahti, vahepeal ükspool kinni teine lahti või siis vastupidi, vahel oleks nagu üks kurgu pool (mandel)paistes, teinekord teine, vahel tuleks nagu mingi klapp kurgu ette, et hingata on halb ja vahel tunnen, nagu kõrvetaks kurgus ja rinnapealne ala ja kõhus kõik praksub (nagu popkorn)ja pidevalt hakkaks nagu toit ülestulema , või tulevad krooksud või., kõrvad kas valutavad, või siis kõrvus kergelt kumiseb, või vaikselt nagu tuksub või kuulen nagu miski lendaks kõrvust põrisedes
mööda, vahest (õhtuti tavaliselt) lööb silme ees valgeid sädemeid vahest on sellised mustad laigud nagu... ja ise arvan et olemise teevad halvemaks sellised asjad nagu- jahedus(jahedas (alla 24 kraadi) hakkavad nagu kerged külmavärinad...aga samas on väljas ja jahedamas nagu kergem ja parem hingata, samas ei sobi ka üldse sellised puhurid, ja müra ja suitsemine (aga suitsetan ikka)...seedimisega oleks ka nagu midagi täiesti korrast ära-vahel mitu päeva kinni-vahest lahti- vahel normaalne-üldjuhul hommikul lahtisem ja päeva jooksul ei tule midagi vahepeal tunne nagu mingi klapp ees (tagapool)et ei taha nagu hästi kogu see asi välja tulla ja tagantpoolt on nüüdki verd ja lima tulnud. eest tuleb ka nagu pidevalt mingit lima-vahepeal selline paksem kollakas ja vahepeal siis selline valge ja mitte nii paks nagu. ja
kahe jala vahel paremal pool oleks ka nagu mingi kõva asi naha sees ja
selline kergelt kiskuv tunne seal vahepea.Jalad on ka õhtuks kuidagi paistes või suuremad kui nt hommikul ärgates ja nägu on vahest kuidagi
imelikult paistes. On esinenud ka minestustunnet või kerget epilepsiat et nagu ükskord panin endalegi märkamatult peaga vastu seina
või siis hakkasin ülekeha tõmblema ja ..Osad asjad mis minuga toimuvad
võivad tulla ka närvidest aga millegipärast ise ei arva et kõik mis
minuga toimub on ärveushäirete+depressiooni tagajärg?..Ja endale veel
tundub et istudes või kõveras ja ilma liigutamata olles on enesetunne ja
kõik millegipärast parem ja nagu sirgelt väga olla ei saa. Magan ka
tavaliselt kõveras (ükskord kui sirgelt magada proovisin lõi ka nagu
ülekeha kramp sisse). Täna tunnen jubedat kõrvetustunnet selgroo alaosas ja jääb nüüd ainult loota et midagi jälle lõhkema ei hakka :(. Vahepeal liikudes on ka selline kiskuv tunne kõhus nagu kohekohe oleks lõhkemas(vasakul-naba all-vahepeal on olnud ka paremal naba kõrval). uguvõsas on esinenud ka hulluks minemisi nii et ega ma väga ei imestaks kui nüüd on järjekord minuni jõudnud. Tõesti loodan et oskate mulle mingeid soovitusi anda.

Ette tänades T.P

Arst vastas:

Le Vallikivi

dr Le Vallikivi

Perearst

Tervist,
Teie kaebused paljude erinevate organite ja organsüsteemide poolt ei viita pigem mingile kehalisele haigusele, vaid pigem sellele, et Teie depressiooni ja ärevushäire ravi tahaks veidi korrigeerimist saada, kuivõrd just need haigused omavad tuhandeid väljundeid, s.h. erinevad valud, oma keha teravdatud tunnetus, liigne muretsemine, hulluksminemise tunne jne.
Kui see ravi töötab, siis peaks ka enamus Teie kaebusi kaduma. Kindlasti peab aga tablettravi kombineerima teraapia ja eluviisimuudatustega.
Lugupidamisega,
Le Vallikivi