Kõrge kolesterool ja vähene kaaluiive 28.03.10 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 28a. naisterahvas. Pikkus 162, kaal 43. Olen pikemat aega täiesti segaduses ja ei saa selgust oma probleemidele. Kõik algas u. 3 a. tagasi. Oli mandli op ja siis võtsin kaalus alla 4kg ja seda enam tagasi ei saa. Olen kõikvõimalikud uuringud teinud, põhjalikud vereproovid ja ultraheliuuringud. Maksa proovid korras, kilpnäärme proovid korras, veri korras, kõhunäärme proovid paigas...jne., midagi välja ei tule. Aga pikemat aega on mul kolesterool kõrge, näit. 6,4. Ometi toitun väga- väga korralikult, ei joo, ei suitseta. Söön hommiku,l lõunal, õhtul. Värsket ja sooja toitu igal päeval. Arst ei kirjutanud kõrge kolesterooli vastu midagi. Ometi mu tuttav, kes elab Soomes ja käib seal arsti juures, ütles, et noorel inimesel nii kõrge kolesterool on väga halb, et millestki on see tingitud. Tema ise on üle 50 ja sama kõrge kolesterool ja Soome arst kirjutas talle kohe simvastatiini.
Samuti on mul veel juuksed peas väga lahti ja kaalu ei tule ega tule juurde, söö palju tahad. Vanasti tuli kohe juurde, kui sai natuke rohkem kas saia või maiustusi süüa, nüüd võin süüa kasvõi öösel ja ei midagi.
Ehk oskate nõu anda, mida ette võtta. PS! Käisin ka selgeltnägija juures, ütles, et kõrge kolesterool on kõhunäärmest, pankrease alatalitlus vms. Kuidas seda kõhunääret veel uurida saaks?
Ette tänades.

Arst vastas:

Le Vallikivi

dr Le Vallikivi

Perearst

Tervist,
Teie puhul on tegemist inimtüübiga, keda maakeeli "toiduraiskajateks" nimetatakse - söö, kui palju tahad, "kasu" ei mingisugust. Tavaliselt on selline ainevahetustüüp pärilik - kindlasti ei ole Teie suguvõsa naisliini jälgides tüsedad daamid just enamuses. Kuivõrd vananedes inimese ainevahetus aeglustub ca 1% aastas, siis võib eeldada, et aastate möödudes laheneb see probleem iseenesest.
Kehamassiindeks on Teil veidi madal, kui aga üldiselt on enesetunne hea ja tervis korras, siis ainult number muretsemiseks põhjust ei ole. Kui aga kaalus juurde võtmine on eesmärk omaette, siis sundsöömisest efektiivsem on regulaarne lihastreening, soovitav alustada koos personaaltreeneriga, kes annab ka toitumisalast nõu.
Teine teema on kolesterool. Kolesterooli number üksinda ei ole sellistes väärtustes ohtlik. Kui Teie suguvõsas ei ole esinenud kõrgest vererõhust tingitud südamehaigusi (eelkõige insulte/infarkte), kui Teie vererõhk on korras ja olete mittesuitsetaja, siis ei pea sellist kolesterooli sellises vanuses kindlasti mitte tablettraviga ohjama. Ja kõhunäärmel pole kolesterooliga vähimatki pistmist, nii et selle uurimine mingit lisainformatsiooni ei anna.
Küll aga suurendab kolesterooli väärtust muretsemine ja stress, vähendab aga sport ja liikumine, nii et kasutage kevadisi ilmu otstarbekalt!
Parimate tervitustega,
Le Vallikivi