haavandid keelel 24.12.08 / Perearst

Külastaja küsib:

Olen juba ligi kaks aastat hädas keele haavanditega, mis tekitavad valu (keel kipitab, tulitab). Ka huuled on kergelt nagu katki ning veidi kipitavad. Probleem on tõusude ja mõõnadega, aga päris hästi pole ma selles osas end selle ligi kahe aasta jooksul tundnud. Hetkel on probleem jällegi süvenenud ning tunnen valulikkust isegi allveoolidel.
2008.a. märtsis teostati Pärnu Haiglas mao gastroskoopiline uuring. Arsti sõnul oli mao, söögitoru ja maolukutiga kõik korras. Küsimusele, millest selline probleem ikkagi võib olla, ei ole ma vastust saanud, seega ka mitte abi. Missuguse spetsialisti poole soovitaksiteTeie pöörduda või mida saaksin ette võtta? Olen 41-aastane naisterahvas.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Küllap on tegu korduva aftoosse stomatiidiga. Igaks juhuks soovitan nakkusarsti konsultatsiooni, uuringuid. Mitmed erineval moel levivad nakkushaigused võivad ühe sümptomina põhjustada Teie vaevusi. Igal juhul on vajalik ka tavaline täisvereproov. Kui põhjus on ebaselge, st pole võimalik selgitada mõnda muud haigust, mille sümptomiks on Teie vaevus siis on see põhjustatud viiruse poolt. Kirjanduse põhjal võib viiruseks olla herpesviirus, mille puhul on võimalik ka herpesviiruse vastane ravi, nt. acyclovir 200 mg x5 nädala jooksul. Meenutan, et see on vaid oletus ja üks mõte Teie aitamiseks, tegeliku ravi võib määrata vaid Teid reaalselt uuriv arst. Spetsialistid, kellega võib nõu pidada on ka nahahaiguste arst, verehaiguste arst ja ka hambaarst.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi