Sapikivid? 17.02.08 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere,

Olen 33-aastane naine. Kaks korda on nüüd olnud tugev valuhoog ülakõhus, mis kiirgab ka allapoole veidi.Esimene kord eelmise aasta augustis ühel pärastlõunal pärast sööki, arvasin, et tingitud ülepingutusest, kuna just kartulivõtuaeg. Śiis oli valu umbes 15 minutit, seejärel kadus järsku mõneks minutiks ja siis sama järsku tuli jälle tagasi ja nii veel üks kord.
Teist korda aga oli valuhoog paar päeva tagasi õhtul,mil kõige tugevam valu kestis ligi pool tundi. Siis tasapidi vaibus ja ka siis pakitseva tundega ikkagi jäin magama. Viimati samuti pärast suht rasvast toitu. Kummalgi juhul ei esinenud iivaldust ega oksendamist.
Nii et esimese ja teise hoo vahel oli pool aastat, vahepeal ega enne seda pole midagi olnud. Arsti juurde pole ma veel jõudnud, pole ka ravikindlustust. Seepärast küsingi kõigepealt teilt, et kas see võib olla tingitud sapikividest ja kui, siis kas paar korda valuhooge tähendab, et ravida ilma operatsioonita ei saa, või on veel praegu mingi võimalus.
Kuna vahetevahel on mul pikad perioodid, kus ma praktiliselt üldse rasvast ega magusat ei söö ja siis jälle söön rohkem neid, siis äkki ka organismile ei meeldi selline shokk ja hakkab streikima.
Igatahes, oleksin vastuse eest väga tänulik.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Jah võib olla sapikivid, kuid võib ka mitte. Sapikivid kipuvad kiusama veidi tüsedamaid daame kes on ka mõned korrad sünnitanud. Selle kohta inf puudub.
Nõndaks. Mida teha. Arvan, et elada normaalset elu ja süüa normaalselt. Mis see praktikas tähendab, sellest võiks kirjutada paar paksu raamatut ja ikka jääb osa asju ebaselgeks.
Kui arstina võiksin ütelda, et hoiduda liigrasvasest ja krõbedaks praetud toidust siis pole see õige. Kui õnnestubki nii vastu pidada näiteks aasta ja meie seedeorganid on kohanenud lihtsamalt läbi saama ja siis tuleb kõvem laks mõne korraliku peo, grilliõhtu või eksootikareisi toitudega. Peod, seltskondlik suhtlemine on osa meie vaimsest tervisest, me pole ainult magu ja 6 meetrit soolikaid kust peab läbi voolama lahja lurr.
Nii et kõike parajalt.
Selgust tooks ultraheli uuring. Kui sapipõies on pihutäis pisikesi kive, siis see oleks op näidustus, kui aga sapipõies kive pole on väga hästi ja elage samamoodi edasi kui seni. Igasugused muutused, mida arvatakse olema tervislikud ei ole seda tegelikult mitte. Näiteks hoolsa kaalulangetamisega võivad tekkida sapikivid, põie pidamatus või vanematel daamidel emaka väljalangemine+ kortsus ilme ja pahur olek.
Loodan, et sain oma mõtisklemisega olla kasulik.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Perearst

kõhtlahti

Probleem siis selles,isa käis mul sapikivide opil.(juba paar aastat sellest möödas) Peale seda on koguaeg kõht lahti,kõige häirivam on asja juures see ,et kui lõpetad söögi peab kohe jooksma wc(nagu öeldakse ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere Kaire
Põhjuseid võib olla palju. Vaevus meenutab veidi piimasuhkru talumatust võimalik, et see on ka osa sapipõie eemaldamise järgsest seisundist. Selle koral ei pääse nimelt maksas toodetud ...

Loe edasi

elu koos valuga

Kallis doktor
Olen naine, 51 aastat vana. Viis aastat tagasi opereeriti sapipõis, kus pesitses 250 tatratangusuurust kivi. Kannatanud mitmeid aegu ka kõrvetiste käes. Olen tundliku närvikavaga, muretseja ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere
Tänan usalduse eest. Üldiselt on nii, et sapipõie operatsioonil eemaldatakse sapipõis koos kividega. Seda selleks, et tulevikus ei saaks taas kive tekkida. St. kui pole sapipõit pole ka sapikive. ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi