Maksas torgib 30.03.06 / Perearst

Külastaja küsib:

Olen 31 aastane naine, tervete eluviisidega. Juba 4-5 aastat on esinenud mul kahe kuni poole aastaste vahedega ebamugavustunne maksa ja kaksteistsõrmiksoole kandis ning maksast natuke allpool, paremal naba kõrval. Tavaliselt kestab see paar kuud. Ühe korra olen läbinud kurnava maratoni Lasnamäe erinevad arstid - Mustamäe haigla - günekoloogia. Kõik tunnistasid terveks. Uriinist ainult leiti ++ leukotsüüde. Tavaliselt hakkas asi pihta, kui olin söönud küüslauku, et mitte külmetushaigustesse haigestuda. Viimati algas asi kuu tagasi, kui sõin küüslaugu asemel mett ja aaloed. Vahepeal torgib küljest, mõnikord ka koguni vasakult poolt roide alt aga põhiliselt on maksa kohal tunne, nagu keegi hoiaks kinni. Mingit suurt valu küll ei ole. Mis võiksid olla põhjused. Või on need lihtsalt kõrvetised?

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Ilmselt on tegemist funktsionaalse hüperatsiidse düspepsiga ehk liighappsesuset tingitud mao-kaksteistsõrmiksoole vaevusega. Küüslauk on muide üks selle võimalik põhjustaja, see stimuleerib ka maksa ja sapipõie tööd. Nii et siit soovitus hoiduda küüslaugust, toitumine olgu ka regulaarne ja mitmekesine.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi