Lihaspinge,kõrgvererõhk 29.01.06 / Perearst

Külastaja küsib:

Austatud doktor!
Küll on kena,et leidub veel sellist suure algutähega Arsti!
Minu mure selline.Olen 59 a. naine.töö pingeline ja stressinõudev.Tõusen kell neli hommikul ja peale hommikusi toimetusi ja kerget einet siirdun esmalt tööl arvuti taha ja siis hiljem praktikantidega köögis tööle.On olukordi kus päevad venivad neljateist tunnisteks ja tööle peab minema ka laupäeval ja pühapäeval.Nüüd aga mure juurde,kuigi analoogseid on teistelgi.Nimelt vaevlen ma juba palju aastaid lihaspingega-see kord leeveneb,kuid põhiliselt ikka väga pinges.Käin aastas kolm korda massažis ja ka nõelravi ja kupud on ära proovitud,kuid kael ja selg jääb pingesse. Samuti pinges ka käelihased ja kõik närvipunktikesed valusad. See aga tekitabilmselt vereringe ebakorrapärase töö ja sellest olenevalt tõuseb vererõhk 220/120 peale,kuigi tarvitan juba kaks aastat "Betaloc ZOK" 50mg igal hommikul.Loodustoodetest võtan lisaks aroonia tablette ja veiste-südamerohu tinktuuri kuuridena. On tehtud ka vererõhu ööpäevane monitoor uuring
(SYstolic-maximum-138mmHg-138mmHg-106 mmHg
Minimum-71 mmHg-108 mmHg-71mmHg
Diastolic maximum-85 mmHg-85 mmHg-64 mmHg
Minimum-41mmHg-67mmHg-41mmHg
Seega polnud vist eriti mainimist väärt.Vererõhk aga hüpleb ja on olnud juhuseid kus pean paar korda kuus kiirabi tülitama.Tagasi lihaspinge juurde.Kuigi on kirjutatud mitmeid rahusteid ja isegi tegin läbi kolme kuuse antidepressiooni kuuri,see pinget ei lõdvesta.Ka on olnudväike tulemus "Sirdalud" tableti võtmisel igal õhtul.Kuna olete ikka abivajajaid aidanud nii hea sõna ja suure oskuste pagasiga,siis ehk soovitate ka minule ,mida ette võtta!
Ja veel.Olen sellest aastast ka II diabeedihaige(6,8)ning tarvitan 2x päevas"Metforal"500.Teie nõuandeid ja soovitusi oodates
Elvi

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere Elvi.
Tänan hea sõna eest. Seda vajavad muuseas arstid täpselt niisamuti nagu meie kõik.
Ahhetan kui loen Teie päeva, õigemini ööpäeva tegemisi. Lihtne öelda, kuid raskem teha: tuleb kindlasti vähendada töökoormust. Ei saa olla õigustuseks , et kannatab palk, asutuse töö, kedagi teist ei ole. Tunnetan, et olete oma ala meister ja soovite anda endast kõik. See aga pole õige, midagi peab ka endale jätma.
See on esimene kord kliinik.ee ajaloos, kus saan infi patsiendi ööpäevasest vererõhu monitooringust. Võib olla mureta, püsivalt kõrgenenud vererõhku ja vererõhuhaigust ei saa kuidagi selle alusel diagnoosida. Kaaluksin ka ravi betaloc 50 mg vajalikust, sest see võib tõsta ka veresuhkru taset. Loodan, et ei ehmata Teid, kuid soovitan nõu pidada oma arstidega. Suhkruhaigust saab täpsustada 2 kuu veresuhkrutestiga, nn glükohemoglobiiniga ja glükoosi tolerantsi testiga. Kui see näitab kindlat suhkruhaigust on ka ravi tablettide ja diediga vajalik. Kõige parem on ravim, mis on jäänud välja kirjutamata. Ehk saate ka Teie ilma nende ravimiteta hakkama.
Kaldusin põhimurest veidi kõrvale. Pinges lihased on sage probleem suure töö ja vastutuskoormaga patsientidel. Seda nimetatakse ka müofastsialgiaks, ehk lihaspingevaludeks. Sellega kaasneb pikapeale kroonilise valu sündroom, mis mõjub ka psüühhikale. Nii muutub kogu olemine sandiks ja tekivad igatsorti häired mida ka kirjeldate.
Üks soovitus on antud: vähendada töökoormust.
Teiseks soovituseks on 4-5 korda päevas tehtavad venitusharjutused kaela-õlavöötme ja seljalihastele. See on omaette väga pikk teema, mida saab anda vaid arst vastuvõtul. Ise pean väga lugu dr.Rein Jalaku koostatud raamatust "Venitusharjutusi igaühele". Dr.Rein Jalak on laiemalt tuntud spordiarstina, tema kolleegid võtavad vastu Tondil asuvas Audentese Ülikooli Spordimeditsiini Keskuses. Soovitan sinna pöörduda ja saada konkreetseid soovitusi. Muutes oma töökoormust ja tehes lihaseid lõdvestavaid harjutusi on võimalik saada parima ja kestvama tulemuse. Seda ilma üksjagu kõrvaltoimeid andvatest tablettidest, mille toime on hoopis küsitav. Me võime jäädagi niiöelda mahasaagima jäämäe tippe, kuid problemi algpõhjused on hoopis sügaval.
Nõndapalju siis vastuseks. Loodan, et Teid väga ei jahmatanud.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi