Kõhukinnisus 27.12.05 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere doktor! Olen 20 a. naine, kellel mureks kõhukinnisus ja sellega kaasneb juba päraku haavad. Raseduse alguskuudel oli kõht kinni (lugesin, et see võib paljudel nii olla), kuni raseduse lõpuni sai kõik korda. Nüüdseks aga on suur mure. Esimene kuu pärast sünnitust algas uuesti kõhukinnisus. Olen mitu korda käinud perearsti juures ja järgind tema ettekirjutisi- söön väga korrapäraselt ja mitmekülgset toitu, kuna olen kogu see aeg last imetand. siis olen ka duphalaci kasutand, figura teed joonud, linaseemne vedelikku joonud jne jne...Käisin ka ultrahelis. Aga ikka- ei midagi...Endiselt on pärak katki (isegi küünlad ei aita) ja kaka on alguses väga tükkis ja hiljem tahab hästi suure väljaheitena väljuda. Arstist sain ma aru, et see võibolla sellest et rinda annan ja hiljem see normaliseerub. Aga viis kuud on juba pikk aeg. Ja väga halb on wc käia. Ehk on teil veel midagi soovitada? Kas peaks minema spetsiaalse arsti juurde, kes kontrollib maotegevust vms?

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Mõned mõtted. Sünnituse käigus võib suure pressimise tulemusel viga saada pärak ja selle limaskest. Arst peaks seda piirkonda vaatlema, katsuma ja vahest ka seestpoolt toru moodi aparaadiga vaatlema. Saan soovitada taas perearsti külastust, kolleeg mõtleb edasi mida teha. Soovitan ka päris hoolega vedeliku tarvitada. Nii 2-3 liitrit gaasita mineraalvett päevas. Imetamisega kaotab ema rinnapiimaga päevas nii 1 liitervedeliku, kui seda teadlikult ei kompenseerita suurenenud vedeliku tarvitamisega ongi mure käes. Imetamise ajal ollakse üldiselt ka väiksema liikumisega. Tegevus mis intensiivistab soolestiku tööd, peristaltikat on sörkjooks. Soovitan sisseseada päevakava: kerge hommikusöök, rohke vedelik ja siis sörkjooks nii 20 minutit. Talvel on sörkjooks tiba keeruline, kuid siiski võimalik. Päris mitmed sarnase murega patsiendid on nii leevendust saanud. Enne kui perearstile jõuate, saate kasvõi 2-3 päeva nii katsetada ja raporteerida tulemustest kolleegile. Sellel on suur väärtus edasiste sammude plaanimisel.
Seniks head tervist Teile ja Teie lapsele !
Madis Veskimägi