hemangioom maksas 02.12.05 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!

Olen 46.a mees, ei suitseta, alkoholi pruugin minimaalselt, toitun peaaegu paranoiliselt tervislikult. Suvel olin sunnitud viibima paar nädalat väga kuumas kliimas - päeval +40 ringis, kusjuures minu kohta ka tavatut koormust taludes - päevas ca 10 km jalgsirännakuid. Nädal peale naasmist tabas mind kummaline haigus, mida algul pidasin kopsupõletikuks - kerge palavik, torked küljes, väga halb enesetunne. Paari päeva pärast enesetunne paranes ja kui perearst ei leidnud kuulamisel ega ka veres põletiku näitajaid (CRV =5), ka E, L ja Hgb normis, arvas ta olukorda möödunuks. Mõne päeva pärast samad kaebused süvenesid, kehatemperatuur langes alla 36. Nüüd nõudsin lisaks vereanalüüsile ka röntgenit, mille tulemusel saadeti mind kiirkorras haiglasse kopsutuumori kahtlusega - vasakul diafragma kõrgseis. Haiglas konsulteeris mind pulmonoloog, kes määras täpsustamiseks kompuutertomograafia. Rö pildi alusel ta kasvajat ei kahtlustanud, seda enam, et anamneesis on mul aastatetagune raske pleuraempüeem, millest tekkinud liited ilmselt ongi diafragmat tõstnud. Kompuutrit oodates halvenes üldseisund iga päevaga, kuni paar päeva enne uuringut sattusin EMO erakorralise patsiendina südamerütmihäiretega ja tahhükardiaga haiglasse, kardioloogia osakonda. Seal läbitud põhjalikud uuringud südames patoloogiat ei näidanud. Kompuutris selgus, et vasaku diafragma kõrgseis on rikkunud vasakut kopsu sedavõrd, et pulmonoloog diagnoosis selle ja spirograafia alusel KOK-i. Lisaks leiti kompuutris maksamuutused (MTS?), mille täpsustamiseks suunati mind UH uuringutele. Kolme järjestikuse UH tulemus oli maksas 2 hemangioomi, 13 ja 12 mm, maksa suurus norm, vedelikku kõhuõõnes pole, muud uuritud elundid (neerud, põis, prostata, põrn, sapp) patoloogiata. Kuna metastaase ega ka kasvajat ei leidunud, läksin järelraviks oma pikaaegse raviarsti (diplomeeritud gastroenteroloog) juurde, kes tunneb mind ja minu organismi üle 20 aasta ja viimased 15 on tegelenud nõelravi ja klassikalise hiina meditsiiniga. Tema, muide, ütles juba esimesel visiidil, et kasvajat sul ei ole. Ravis mind erinevate toidulisandi nime all turustatavate terakestega ja minu kaebustele valude kohta paremal ülakõhus ja pistetele roietes, arvas, et need on psühhosomaatilised ning suunas mind hiina massazhi meistri käte alla. Jõudu andis viimane palju, kuid valud pole kadunud, kui siis ehk pisut vähenenud. Nüüd küsimus - kas angioomid maksas võivad anda selliseid valuaistinguid ja mis tingimustel. Kui 2 kuud tagasi olen läbinud põhjalikud uuringud, siis millal peaks neid kaebuste püsimisl kordama?
Kui hemangioom on diagnoositud, siis millistel juhtudel ja kas üldse võib see muutuda angiosarkoomiks? Kas kogemuslikult on seos organismi ülekoormuse ja angioomide tekke vahel või võib oletada nt. mingi hepatiidi vormi kaasatoomist kuumalt malt? Kas minu organismi pikaajaliselt tundev ja enamikel juhtudel juba ukselt minu näovärvi, -ilme ja käitumise järgi, rääkimata pulsi ja keelediagnostikast, õige diagnoosi pannud arst võib minu valude põhjusena psüühikat nimetades eksida? Mida soovitate täiendavateks uuringuteks? Lisan, et kaks korda kahenädalase vahega nn. maksaverd andes olid näitajad pisut kõrgenenud, dünaamikas langusele ALT (või oli see ASAT?) 72.....53 ja hormoonid on normis (sh. kilpnääre, lisaks PSA 1,2
Tänan kannatlikkuse eest, kiri tuli pikk, aga mure on pikem;) Aitäh!

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Tänan usalduse eest !
Minu jaoks on olulised järgmised faktid: Teie vaevuste olemasolu, maksamuutuste leidmine, tõusnud transaminaaside tase ( ALAT, ASAT) ja sooja maa külastus. Soovitan väga nakkusarsti konsultatsiooni. On terve rida troopilisi tõbesid, mis võivad mõne aja pärast anda igasuguseid sümptome. Hemangioom on täiesti healoomuline veresoonte-sidekoe "puhmas" maksas. See ei põhjusta sümptome, ka on analüüsid korras. Mulle ei anna rahu Teie sooja maa reis, osa tõbesid võivad põhjustada koldeliseid maksamuutuseid ja transaminaaside tõusu. Soovitan taas kontrollida neid koldeid , nende mõõtmete muutust. Kui asi on kahtlane, tehakse ultraheli kontrolli all ka maksa biopsia st. proovitäki võtmine. Inimese psüühhika on võimas enesetunde mõjutaja, sellega võime muuta terve haigeks ja väga haige peaegu terveks. Aga enne uuriks veel kehalisi põhjuseid. Psüühhika ei saa kuidagi mõjutada transaminaaside taset, tõstes seda normist 2 x.
Lisan ka reisimeditsiini kabinettide kontaktnumbrid: Merimetsa Nakkuskeskus Tallinnas, tel. 6598594 ja Tartus TÜ Polikliiniku reisimedtisinikabinet tel. 7319120. Minu teada võib pöörduda nakkusarsti vastuvõtule ilma saatekirjata, kuid soovitan võtta kaasa senitehtud uuringud. Kui vastuvõtu järjekord on pikk, soovitan taas kontrollida transaminaase ja täisvereanalüüsi, eriti jälgida eosinofiilsete leukotsüütide arvu. Tänapäeval loeb analüsaator vererakke, kuid Teie puhul soovitan ka vastavalt värvitud verepreparaadi ehk verevalemi lugemist mikroskoobi all. Võimalusel oleks abi ka viiruselise etioloogiaga maksahaiguste diagnostikast ja hingerahu annab ka negatiivne HIV test.
Nõndapalju siis mõtetest, mis tekkisid Teie kirja lugedes.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi