öine higistamine 22.06.04 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere.

Minu mureks on öine higistamine. Algas see u. 3 kuud tagasi ja on iga öö kestnud. Higistamine on päris tugev, nii et särk on hommikuks läbimärg. Oktoobris põdesin külmetushaigust, mille tagajärjeks olid kõrgenenud palavik veebruarini ja südamevaevused. Veebruaris kardioloog kirjutas norvasc'i 10 mg õhtul, diroton'i 5 mg, nebilet'i 2,5 mg ja physiotens'i 0,2 mg hommikul. Palavik taandus. Veebruarist olen ka prozac kuuril. Ma ei mäleta täpselt, aga minu arust algas higistamine u. kuu aega hiljem - märtsist. Lisaks higistamisele ka köhin hooti öösiti sellist kuiva köha. Minu küsimus on: kas see higistamine, mis tõesti on häiriv nii mulle endale, kui ka naisele on põhjustatud rohtudest või peaks põhjust otsima millestki muust. Olen 33 a mees.

Aitähh vastuse eest.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Esitasite mulle mõtlemapaneva küsimuse. Kõigepealt pean märkima, et ma ei tea Teie põhihaigust. Teie vanuses võib selleks olla müokardiit, kardiomüopaatia, algav hüpertooniatõbi, neerudest tingitud hüpertensioon jne jne.
Esitan ka Teie ravimite kõrvaltoimed, ausaltöelda on see jahmatav mullegi. Arstina on ravimit "tore" kirjutada, kuid alati peab arvestama kõrvaltoimetega. Arstide keskel on ka kõnekäänd, et kui ravimil pole kõrvaltoimet siis pole tal ka toimet. Murelikuks teeb mind ravim Physiotens, mida ei tohiks tarvitada depressiooni korral. Teie üks ravim on Prozac, mida kasutatakse just depressiooni ravimisel. Kui tarvitate tõesti 4 erinevat ravimit, siis nende tegelik toime, koostoime ja kõrvaltoimed Teie organismi spetsiifikat silmas pidades on ETTEARVAMATUD !!!!!
Soovitan nõu pidada Teie raviarstiga ja vajadusel korrigeerida ravi. Minu kogemuse alusel on Teie eakaaslastel meestel sagedaseks probleemiks stressist tingitud vererõhk, mis pole sugugi püsivalt tõusnud. Võimalik, et Teie vererõhk tõuseb vaid arsti vastuvõtul olles, seda nimetatakse valge kitli vererõhuks. Selle kinnitamiseks oleks vajalik uuring: vererõhu ööpäevane monitooring. Oma töös kasutan seda seadet päris palju ja saan hämmastavaid tulemusi. Nii võib vastuvõtul mõõdetud vererõhk 200/120 normaliseeruda poole tunni pärast ilma mingi ravita ja püsida normis ülejäänud ööpäev.
Sedatüüpi vererõhu ravi algab eelkõige stressivältimisest, maandamisest, järgnevad antidepressandid. Haruharva on vajalikud tõelised vererõhuravimid.
Kirjeldate kõrvaltoimena köha, tõenäoliselt on see tingitud dirotoni kõrvaltoimest. Ka higistamine on mitme Teie ravimi kõrvaltoime.
Kollegiaalsus ei luba mul rohkem sekkuda Teie ja Teie raviarsti koostöösse.
Nüüd aga Teie ravimite üksikasjalikud kõrvaltoimed.

Head tervist soovides
Madis Veskimägi
Prozac
KÕRVALTOIMED: Ärevus, närvilisus, iiveldus, seedetrakti häired, pearinglus, isutus, treemor, unetus, kõhulahtisus, nõrkus, unisus ja väsimus, südame rütmihäired, vererõhu muutused, tahhükardia, nahanähud jne.

Diroton
Kõige sagedasemad kõrvaltoimed on tasakaaluhäired, peavalu (5...6% patsientidest), iiveldus, kõhulahtisus, kuiv köha (umbes 3% patsientidest); oksendamine, ortostaatiline hüpotensioon, nahalööbed, valu kõhu või rinna piirkonnas (1...3% patsientidest). Teiste kõrvaltoimete esinemissagedus on madalam kui 1%.Kõrge riskiga haigetel võib sekundaarselt süveneva hüpotensiooni tõttu tekkida müokardiinfarkt või insult; palpitatsioonid, tahhükardia. On kirjeldatud ka pankreatiidi, hepatiidi, bronhospasmi, segasusseisundi või paresteesia tekkimise juhte.

Nebilet
Sagedamini esinevad kõrvaltoimed (sagedus 1¹10%) on peavalu, pearinglus, väsimus ja paresteesiad.

Teised kõrvaltoimed, mida on kirjeldatud rohkem kui 1% haigetel, on kõhulahtisus, -kinnisus, iiveldus, düspnoe ja ödeemid. b-adrenoblokaatorite tüüpilised kõrvaltoimed, mida NEBILET tablettidega ravitud patsientidel on täheldatud alla 1%, on bradükardia, aeglustunud AV-ülejuhtivus ja AV-blokaad, hüpotensioon, südamepuudulikkus, claudicatio intermittens'i raskenemine, nägemishäired, impotentsus, depressioon, hirmu-unenäod, seedehäired, meteorism, oksendamine, bronhospasmid ja nahareaktsioonid.

Lisaks on mõnel b-adrenoblokaatoril kirjeldatud järgmisi kõrvaltoimeid: hallutsinatsioonid, psühhoosid, segasusseisundid, külmad ja tsüanootilised jäsemed, Raynaud' sündroom, kuivad silmad ja praktolooltüüpi okulo-mukokutaanne toksilisus.

Physiotens
Peavalu, suukuivus, unehäired, iiveldus, nõrkemistunne, väsimus, peapööritus. Ravim on vastunäidustatud ülitundlikuse , depressiooni, vahelduva lonkamise, südameisheemiatõve, epilepsia, rohekae, rütmihäirete jm seisundite korral.