Kolesterool 07.04.04 / Perearst

Külastaja küsib:

Olen 6 kuud rase ja kolm nädalat tagasi ei tundnud äkki soola ega suhkru maitset , tegin vereproovi ja sealt loeti välja , et kehvveresus , määrati raua tabletid , kas sellega taastub maitsmismeel ?Lisaks avastati , et kolesterooli tase on üle 7 ,olen 35 aastane ja normkaal on 53 kg , ei suitseta ja ei tarbi eriti rasvast ega grillitud ega praetud toite . Mida teha?

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Raseduse ajal on naise organismi ainevahetus niiöelda eriolukorras. Tavanormid enam ei kehti ja iga kõrvalekalle vajab süvendatud tõlgendamist. Kolesteroolitase üle 7 on tsipa palju tõepoolest, selle taga võib olla praegune seisund või perekondlik kolesteroolitaseme tõus veres. Soovitan toidus piirata loomsete rasvade ja täispiimatoodete, munade ja kananaha söömist. Tablettravi kolesteroolitaseme alandamiseks kuidagi ei soovita, kuna pole päristäpselt teada kuidas see toimib lapse ainevahetusele.
Rasedusaegne aneemia ehk kehvveresus on tihti ka tingitud veesisalduse tõusust organismis. Selles olukorras veri nagu lahjenduks vedelikus ja hemoglobiini tase langeb. Kui hemoglobiini tase on alla 105 g/l on soovitav asendusravi rauapreparaatidega.
Loodan, et sain veidi selgust tuua Teie küsimustes.
Head tervist Teile ja Teie pisipõnnile soovides Madis Veskimägi