Lümfisõlmed 25.08.03 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!

Olen 32. aastane mees. Mul on pikemat aega, 2-3 kuud, kaela ja pea piironnas suurenenud lümfisõlmed. Olen mitu korda juba perearsti juures käinud ja ka kurguarsti juures. Vereproov on väga hea, hemoglobiin on ülemise piiri läheduses. Kurguarst mingit viga ei leidnud. Tunnen, et pea piirkonnas tuleb neid aina juurde ja need pakitsevad. Kardan, et mul võivad olla lümfoomid, kuna mu vennal oli see haigus mõned aastad tagasi. Tal oli kaela peal üks suur muna, mis ostutus pahaloomuliseks kasvajaks.
Perearst kinnitab kindlalt, et tema seda ei kahtlusta, kuna mul veri on väga hea. Teen ise ka kõvasti jalgratta trenni, käin võistlustel ja jaksan suurepäraselt. Palusin arstilt, et ta kirjutaks mulle antibiootikume, tegin selle kuuri läbi, kuid lümfisõlmed ära ei kadunud (2 nädalat tagasi).
Kas on tõsi, et kui mul oleks see haigus, siis tunneksin ennast väga halvasti. Tunnen vahest, et kurk nagu kipitab vahest, kuid midagi diagnoositud ei ole.
Millest veel võivad lümfisülmed suureneda ja kui kaua need võivad suured olla?

lugupidamisega,

Peeter

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere Peeter
Kui lümfisõlmed käituvad nii nagu kirjeldate, siis soovitan võtta ette lümfisõlme biopsia uuringu. Sõltub Teie elukohast erinebselle korraldus. Ilmselt on mõistlikum pöörduda kas Tallinna või Tartu hematoloogi vastuvõtule, kes annab saatekirja kirurgile kes siis naha alt lõikega otsib üles sobiva lümfisõlme ja saadab selle laborisse, kus on hea kogemus hindamisel ( jällegi Tallinn või Tartu) Laboris tehakse sellest imeõhukesed, 10 mikromeetrised, lõigud mida vaadatakse mikroskoobi all ja otsitakse nn halbu rakke. Arvan, et sellest uuringust saate ka psühholoogilist tuge, kui see on korras, siis on tõesti kõik korras. Korras vereproov ei välista mitmeid tõsiseid haiguseid, kaasa arvatud Teie polt kardetud lümfoom. Üldiselt on nii, et 95 % lümfisõlmedest suurenevad mingist põletikust, peapiirkonnas alaäge kurgupõletik, hambajuure-igeme põletik, otsmiku-põskkoopa põletik. Väike tõenäosus on see et suurenemise taga on midagi tõsisemat. Selgust toobki just lümfisõlme histoloogiline uuring. Minu soovitus on võtta ette paar rännakut meie meditsiinisüsteemis, tulemus väärib seda: kas hingerahu et kõik on korras või õigeaegselt määratud ravi.
Head tervist soovides Madis Veskimägi

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Perearst

Lümfisõlmed

Kas loomulikult siis ei olegi võimalik, et lümfisõlmed on oa kujulised (uba on ju suurem, kui 1cm) siin kuskil oli öeldud, et kui on suuremad, siis tuleks uurida. Küsimus veel, et mis võiks põhjustada ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere
Võib olla küll nii. Lõuaaluste lümfisõlmede suurenemist võib põhjustada muuhulgas ka kariootilised hambad, krooniline mandlipõletik ja mõned harvemad tõved. Kui on mure, siis ikka arsti juurde.
Loe edasi

lümfisõlmed

tere! olen 20 aastane neiu. viimasel nädalal on mu lümfisõlmed kaelal olnud valulikud ja enesetunne ka kehv (nõrkus). palavikku ei ole. ma ei oska kahjuks öelda kas lümfisõlmed on ka suurenenud. milles ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere Tiina
Stress iseenesest ei saa olla lümfisõlmede suurenemise põhjuseks. Küll aga liigne stress võib alandada organismi kaitsevõimet, mistõttu on tulemiuuseks sage haigestumine nn külmetushaigustesse ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: