lümfisõlmed 30.06.03 / Perearst

Külastaja küsib:

Mõlemal pool lõua all on pikka aega lümfisõlmed, paremal 3,8cm ja vasemal 3 cm läbimõõduga. Perearst saatis kilpnäärme arsti juurde, sonos kilpnääre
normaalsest suurem sonos lümfisõlmed norm leid. KIlpnäärmest võetud biopsia, korras. 7 a. tagasi on paremalt Tall.näo-ja lõualuu kirurgias eemal-
datud 1 lümfisõlm, pahaloomulisust ei esinenud. Käesoleval ajal kaelapiirkond
valulik. 2,5 a. tagasi opereeriti onkos ca colli uteri (in situ). Loomulikult arvan,
et asi on halb.Arstid aga soovitavad psühhiaatri juurde minna.
Millistest haigustest veel on tingitud lümfisõlmede suurenemine lõua all?

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Teie andmetega tutvudes jääb mulje, et tegemist ei olegi lümfisõlmedega, muidu oleks sonografist neid ka kirjeldanud. Võimalik, et tegemist on kilpnäärme sagaratega, kuigi need asuvad kõrisõlme ümbruses, võimalik, ka et sonografisti tähelepanu piirdus vaid kilpnäärmega. Soovitan ikka leidu täpsustada. Suurenenud lümfisõlmede põhjuseks on sagedamini hammaste, ninaneelu, põskkoobaste kroonilised põletikud, ka mitmed teised haigused. Ei tahaks varakult avastatud ca colli uteri`ga vaevust seostada.
Nii et uurida veel ja kui ikka mitmed arstid kinnitavad, et kõik on korras, siis see ka on nii. Igasugune teadmatus põhjustab mõnele patsiendile erakordselt suurt ärevust, muret, rahutust, milletõttu on oluliselt häiritud inimese elukvaliteet ja heaolu. Ka nende tunete leevendamiseks on olemas mitmed ravimid, mida määravad nii perearstid, kui psühhiaatrid. Ravimite kõrval on tähtsam siiski teadmine, et kõik on hästi ja midagi tõsist ei ole.
Head tervist soovides Madis Veskimägi