energiajoogid 13.06.03 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!
Kuidas suhtute erinevatesse energiajookidesse ja millised kõrvaltoimed võivad näiteks olla Eestis toodetud Starteril? Kas nende sage joomine võib põhjustada ka ülekaalu? Sõidan pikki maid autoga ja olen avastanud, et Starter aitab ärkvel püsida (olen 32, naine). Vahel joon mitu pudelit päevas? Kas teen endale sellega ehk liiga või pole põhjust muretseda?
Tänan teid vastuse eest ja soovin kaunist suve!

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tervist
Tervisliku toitumise kuldreegel on: igapäevane toit peab olema mitmekesine, hästi tasakaalustatud ja vastama inimese energiavajadusele. Energiajoogid sisaldavad põhiliselt süsivesikuid ( glükoosi) mis on hea peale tugevat füüsilist koormust, mineraale ja vitamiine. Joogi tarvitamisel kompenseeritakse kiiresti peale tugevat füüsilist treeningut kaotatud vedelik, mineraalid, glükoos. Glükoos, vitamiinid ja süsihappegaas omab tõesti ka üldist toniseerivat toimet kui pole eelnenud tõsist füüsilist pingutust. Paar pudelit päevas ei ole suur kogus ja ei kujuta endast ohtu, kui samas sööte " normaalset toitu". Peaks lugema ka purgi pealt süsivesikute ja vitamiinide sisaldust. Süsivesikud peaksid moodustama päevasest energiavajadusest kuni 50%, ehk keskmiselt 1000 kcal, ehk 250 g süsivesikut mingil kujul. Kui joogiga saadav süsivesikute hulk jääb sellese piiresse, siis pole midagi halba karta.
Autoga sõites on tõhusam ( kuigi mitte nii mugav) võte väsimuse peletamiseks, väike peatus kus tullakse autost välja, tehakse mõned venitus-sirutusharjutused, hea on ka väike uinak. Puhanult läheb sõit palju ohutumalt.
Head tervist soovides Madis Veskimägi

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Perearst

Starteri, kohvi mürgitusest tingitud südamepekslemine ja lihasekrambid

Tere
Oleks siis selline küsimus, et mul kuus, kord nädalas on südamepekslemine ja lihasekrambid ning mõtted surmast. See tunne tuleb hästi äkki, isegi vahel siis, kui ma öösel magan ning miskipärast ...

Le Vallikivi

Vastas dr Le Vallikivi

Tervist,
kui kilpnäärme analüüsid olid korras ja kohv ning energiajoogid ära jäetud, aga see tundmus ei kao, vaid kipub võimendunult korduma, siis liiguks minu mõte seesmise pinge ja ärevuse kuhjumise ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: