Raua sisaldus veres 11.03.21 / Peavalu

Külastaja küsib:

Tere! Käisin perearsti juures vereanalüüsi tegemas ja vastustest jäi silma kõrge rauasisaldus
Seerum Raud 33.7umol/L referentsväärtus 6.6-26
Ferritiin 30.8
Pool aastat tagasi oli raua sisaldus 25.7
Kas praegune näitaja 33.7 on normaalne või peaks muretsema, seda enam, et olen hetkel lapseootel.

Arst vastas:

Vanda Kristjan

dr Vanda Kristjan

Perearst

Tere! Esmalt kinnitan, et analüüside vastused on veidi normist väljas. Kõrgenenud rauasisaldus organismis nimetatakse hemokromatoosiks. See võib olla omandatud või pärilik. Seisund vajab jälgimist ja perearsti juures täpsustamist. Kuna olete lapseootel, siis tuleks üle hinnata oma toidusedel ja kuna kasutatakse sageli lisaks vitamiine ja mineraalaineid, siis ka nende koostis üle vaadata. Esmane soovitus on punase liha tarbimist veidi vähendada. Kui tarvitate toidulisandeid, siis peaks ära jätma rauda sisaldavad preparaadid aga ka lisandid, mis sisaldavad beetakaroteeni ja C-vitamiini, sest need hõlbustavad raua imendumist.
Teada on, et kaltsiumi sisaldavad toidud pärsivad raua imendumist, soovitaks tõhustada piimasaaduseid toidusedelisse.

Head soovides,
Vanda Kristjan