valusähvatused meelekohas 12.12.17 / Peavalu

Külastaja küsib:

Tere!

Mul on üle kuu aja olnud peas sellised äkilised valusähvatused. Alati on need vasakul pool pead ja valu lööb meelekohta ning vahel vasakusse silmakoopasse. Päevas juhtub seda hetkel umbes 10 - 15 korda. Esialgu oli vähem, kuid nüüd üha rohkem kordi päevas. Valu kestab mõned sekundid. Hästi ebameeldiv tunne on, kui see sähvatus tekib. Millega võiks tegu olla? Mida teha?

Arst vastas:

Mark Braschinsky

dr Mark Braschinsky

Neuroloog

Tere,
esmalt tuleks hinnata mõningaid võimalikek kaasuvaid sümptome - näiteks, kas nende sähvatuste ajal sama poole silm läheb punaseks või jookseb vett, sama poole ninakinnisus või ninast vedeliku eritumine, kas läheb sama poole kõrv sel ajal "lukku", kas tekib silmapilu kitsenemist hoo ajal või pupilli laienemine/kitsenemine, kas tekib samale poole silma ümber nahaturse või higieritus jms? Kui vähemalt 1 nendest esineb, siis on alust kahtlustada nn SUN sündroomi (inglise keelest short-lasting neuralgiform attacks with autonomic features ehk eesti keeles lühiajaline neuralgiformne peavalu lokaalsete autonoomsete nähtudega). Selle ravi erineb teistest haigustest ja parimaks hoogusid ärahoidvaks ravimiks on lamotrigiin. Kui ühtegi "autonoomsetest" sümptomitest kindlalt ei teki, siis võib olla selline healoomuline ja ohutu sündroom, nagu (esmane) lõikav peavalu. Mõlema korral oleks mõistlik plaanilises korras teha ka pea MRT uuring koos angiograafiaga pea ja kaela veresoontest, mis lõplikult välistaks ka muud patoloogiat.
Lugupidamisega
M. Braschinsky