Peavalud 10.04.12 / Peavalu

Külastaja küsib:

Umbes jaanuri keskel 2012 algas pea paremal poolel peavalu. Algul nõrgem, nii et ei seganud. Valutas parem pea pool oimukohast kuklani. Öösiti ei valuta ja ka siis on valu nõrgem, kui saan liikumatult istuda nii, et pea toetub (näiteks tugitooli seljatoele). Umbes kolmandal peavalu nädalal hakkas valu elu segama. Selleks ajaks olin proovinud ka erinevaid valuvaigisteid (Solpadein - 2tk korraga, Ibumax400), mis ei aidanud. Pöördusin perearstile, tehti vereanalüüsid, mis olid korras, perearst suunas neuroloogile. Neuroloog määras konsultatsiooni tulemusena Neurontin'i (1 kapsel hommikul, 1 kapsel õhtul). Uuringuid ei tehtud. Rohu võtmise ajal peavalu ei olnud. Nädal aega võtsin (rohkem ei määratud esialgu). Kohe rohu lõppedes algas taas peavalu. Helistasin neuroloogile (nii olime eelnevalt kokku leppinud), ta määras juurde Neurontin'i (300 mg). Seekord sõin ära terve karbitäie (vist 25 päeva, ikka 1 hommikul ja 1 õhtul). Rohu lõppedes peavalu algas. Ikka paremal pool peas. Täiest elu segav pidev, tugev valu. Helistasin jällegi neuroloogile (kelle vastuvõtul olin käinud) ja kirjutati juurde Neurontin’i. Kuid nüüd see varasemalt määratud annus aitab ainult paar tundi. Mõni aeg tagasi valutas mul 2 päeva parempoolne näoosa, pidev häiriv valu ja puutudes tugev valulikkus. See läks ise mööda. Kohe saab kaks kuud täis Neurontin’i võtmist. Kas ma võiksin Neurontin’i annust suurendada (vahepeal võtsin lisaks Ibumetin 400-t)? Kui kaua seda pidevalt võib võtta? Miks mu pea valutab nii? Senini olen elanud peaaegu peavaluvabalt (välja arvatud muidugi mõned korrad pingest või haigusest tingitud peavalud). Tänaseks kiirgub valu parempoolse silmakoopa taha ja nagu silm ka valutaks. Lisaks lisandus täna kuumatunne paremal pool peas ja väga tugev valu paremas käes, õlavarre ülemises pooles. Selline kätt nõrgestav valu. Hoian kätt liikumatult, siis on parem. Uurisin Tartu Ülikooli Närvikliinikust neuroloogide aegu, et saada teist arvamust oma peavalu kohta. Peavaluga tegeleva neuroloogi järjekord on septembris. Lugesin siit lehelt, et kellelgi oli peavaluga kaasnenud ninakinnisus. Mul on probleem pikali olles (st magades) ninakinnisusega juba paar aastat (peavalu tuli 2012 jaanuaris), käisin ka nina-kurguarstil, kuid ta ütles, et kõik on korras. Hoian siis öökapil laste ninatilkasid Xymelin, see aitab. Palun andke nõu, mis ma seniks peaksin tegema? Tänan.

Arst vastas:

dr Sulev Haldre

Neuroloog

Peavalu põhjust ei saa öelda.
Arvan, et kui kirjeldatud peavalu on uus (varem pole esinenud), saadaksin patsiendi selliste kaebustega KT uuringule. Juhul sümptomaatiline valu on välistatud, oleks valu käsitlus midagi sarnast nagu praegu - valuravi nii ravimitega kui muude vahenditega.