Peavalu, kaelakangus-migreen? 25.01.19 / Peavalu

Külastaja küsib:

Olen hädas juba pool aastat peavaludega. Juulis hakkas järsku tugev pulseeriv, torkiv peavalu, mis esines vasakul peapoolel. Valule lisandus tugev survetunne peas. Mõni päev valu ei ole, ainult surve.
Perearst suunas neuroloogile, kes arvas, et tegu on aurata migreeniga. Kirjutas raviks indometi, amitriptüliini ja lyricat. Kohati ravimid aitasid ja ka valud vähenesid.
Sügisel tekkis lisaks peavalule ja survetundele ühel hetkel ka kaelakangus paremal poolel. Mõningatel päevadel on olnud ka iiveldust ja süda paha, oksendanud ei ole. Suvekuudel valutas kohati vasak kõrv ja kuulmine vähenes.
Survetunne/valud on olnud nii tugevad, et segavad igapäevaelu ja toimetusi. Süvenevad füüsilisel koormusel, st. igasugune treening on olnud siiani võimatu. Magades valu ei ole olnud.

Teise neuroloogi juures sai teostatud peaaju MRT. Radioloogi vastus:

Ajuvatsakeste suurus, kuju ja asetus ning kortikaalvagude ja ekstratserebraalsete liikvoriruumide konfiguratsioon normist ei erine. Ajukoes patoloogiliseks hinnatavat MR signaali muutust ei tähelda. Intrakraniaalset ekspansiivset protsessi ei esine. Vas. põskkoopas ja etmoidides on limaskest ebaühtlaselt paksenenud. ARVAMUS/SOOVITUSED Orgaanilist patoloogiat peaajus ei ilmne. Rinosinusiit?Pt on tegemist aurata migreenidega, mille provotseerivaks faktoriks võis olla sinusiit.

Mõneks ajaks valud kadusid ja käisin kiropraktiku ja füseoterapeudi juures, kes aitasid kaelavaludega.
Peale mitmekordset visiiti tekkis taaskord pähe (seekord pealaele ja otsmikukohale, terve pea ulatuses) valu. Lisaks "kiilus" kael kinni, füseoterapeut arvas, et tegu kaelalihaste ja sidemete põletikuga.
Pöördusin uuesti perearstile, kes kirjutas välja neurontini ja arcoxia, mida võtan praegu. Arst pakkus välja, et tegu võib olla post-herpeetilise neuralgiaga.

5 a. tagasi oli ka kergem peapõrutus vasakul peapoolel (kukkumisest)Minestamist/oksendamist ei olnud. Sai tehtud samuti peast pilt ja oli korras.

2017.a. juunikuus olid samasugused valud, nagu praegu (ilma kaelakanguseta) ca. 2 nädalat, kuni kaelale (vasakule poole) tekkis sügelev villiline moodustis (herpes). Perearst kinnitas ja sain raviks valtrex 500mg ning xefo rapid 8mg.
Valud peale seda ravikuuri kadusid ja kadus herpes kaelalt.

Nüüd on valud aasta hiljem tagasi ja püsinud juba pool aastat. Ei tea enam mida teha või kelle poole pöörduda. Elukvaliteet on kordades langenud. Varem tegin aktiivselt sporti ja olin muidu terve.

Arst vastas:

Liis Sabre

dr Liis Sabre

Neuroloog

Tere!
Teie kirjeldatud kroonilise valuga langeb tõesti elukvaliteet oluliselt!
Kroonilise valuravimite tarvitamine peab olema pikaajalisem. Ka 50 päeva amitriptülliin oli ebapiisav. Kuna sellel oli ka toimet, siis oleks õige raviga edasi minna. Lihtsalt paari tableti kaupa proovimine ei anna efekti. Kui nüüd on perearsti poolt alustatud ravi Neurontiniga, siis peaks sellega ka jätkama ja tarvitama vähemalt 6 kuud (kui mõne nädala pärast tajute, et on efekti). Kindlasti on väga tähtis saada tagasi füüsiline aktiivsus, mitte ainult massaaž kaelapiirkonda ja venitus, vaid ka aktiivne antud lihaste treening. Seega kroonilise valuraviga ja rahulikult füüsilise treeninguga alustamine ja samm-sammult edasi liikumine annavad Teie endise elu tagasi.
Krooniline peavaluga aitab tegeleda neuroloog, aga pole mõtet neid vahetada, sest lühikese vastuvõtu vältel on raske otsida välja, mida tegi eelmine neuroloog, mis ravi on toiminud. Tartu Ülikooli Kliinikumis on ka peavalu kliinik, kust saab abi, kui tunnete, et asi ikka üldse ei liigu edasi.
Lugupidamisega,
Liis Sabre

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Peavalu

Peavalu

Tere. Olen 21 ja viimastel kuudel algasid peavalud. Need sellised et poolteist nädalat kestab pidev peavalu. Hommikust alates. Siis on vahet 2 nädalat ja siis uuesti umbes poolteist nädalat. Peavalu on ...

Mark Braschinsky

Vastas dr Mark Braschinsky

Ainult selle info alusel tundub, et pingetüüpi peavalu.
Lugupidamisega
M. Braschinsky

Loe edasi

Peavalud

Millest se peavalu tuleneb.Käisin perearsti juures aga ta ei öelnud mõõtis vererõhku ütles et natuke madal.Tahaks teada mis viga on mul.

Vastas dr Toomas Toomsoo

Tere,
tõenäoliselt stressist, lihaspingest, madalast vererõhust peavalu ei tule.Jälgige peavalu iseloomu ca 3 kuud ja võrrelge siis oma peavalu peavalu leheküljel olevate peavaludega- kas midagi ...

Loe edasi

Küsimus

Miks mul pole olnud kunagi peavalu?

Vastas dr Toomas Toomsoo

Tere,

olete siis õnneseen...

Loe edasi

Küsimus

Kas peavalu tekitajaks võib olla liigne kohvi tarvitamine või Pepsi joomine?

Vastas dr Sulev Haldre

võib olla.

Loe edasi

Peavalu ja suitsetamine

Mul on juba paar nädalat olnud peavalu,kui suitsu teen.Muidu kaob peavalu ära,aga just siis kui olen natuke suitsetanud tekib kohutav peavalu.Kas seda võib põhjustada suitsetamine.Suitsetanud olen juba ...

Vastas dr Toomas Toomsoo

Tere,
suitsetamine on kindlasti üks peavalu põhjus, esialgu vähendage suitsetamist ja vaadake kas midagi muutub. Veel parem kui üldse lõpetate suitsetamise.

Loe edasi

Küsimus

tahaks teada mis on MIGREEN!

Vastas dr Sulev Haldre

Migreen on peavalu, mille puhul peavalu on suhteliselt tugevam (või väga tugev), kaasneb iiveldus või oksendamine. Sageli ei ole võimalik füüsiline pingutus. Olulised on veel mõned tunnused. Lisaks saab ...

Loe edasi

Küsimus

Olen kuulnud, et halvenenud silmanägemine, millest ise arugi veel ei saa, võib ka põhjustada peavalu, on see nii?

Vastas dr Sulev Haldre

Täiesti õige, võib põhjustada peavalu.

Loe edasi

Küsimus

miks mul tekib peavalu paremast poolt?

Vastas dr Sulev Haldre

adekvaatseks vastuseks vähe andmeid

Loe edasi

Krooniline peavalu

Viimasel ajal teevad mulle muret peavalud, mis saavad alguse peale hommikust ärkamist. Tegelikult hakkab peavalu pihta juba magamise ajal.Varem pole sellist asja esinenud. Vererõhk on mul korras.
Millest ...

Vastas dr Sulev Haldre

Soovitan uue peavalu tekkimisel või kroonilise peavalu iseloomu märkimisväärsel muutumisel nõu pidada arstiga, et selgitada probleemi põhjus ja leida sobivaim ravi.

Loe edasi

Vibratsioon ja peavalu

Tere!
Millest võib olla tingitud peavalu ja nägemishäirete tekkimine vibratsioonis ja külmetamisel. Tavaliselt on enne nägemishäired, mis kestavad u 5-10 min ja seejärel, "pildi" taastumisel, tugev ...

Vastas dr Sulev Haldre

Võimalik, et kuni kümme minutit kestev nägemishäire ja sellele järgnev tugev peavalu on auraga migreenihoog. Väheste andmete tõttu ei saa seda täpsemalt öelda. Vibratsioon ja külmetamine võivad teatud ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Küsi foorumist

Küsi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: