Valu kukla piirkonnas ja kaelas 15.11.16 / Peavalu

Külastaja küsib:

Mureks on valu paremal poolel kukla piirkonnas, kaelas. Valu kiirgub kõrva, alalõualiigese piirkonda, ülemistesse hammastesse. Esialgu olid valuhood u. 1 kord kuus ja kestsid 3-4 päeva. Praeguseks hetkeks on valuhood tihenenud. Valu on minu jaoks väga tugev. Segab oluliselt elu ja tööd.
Teen tööd, mis eeldab pidevat sundasendit. Olen siiani arvanud, et minu töö on valu põhjuseks. Käin regulaarselt trennis, mis on suunatud just seljalihaste, kõhulihaste tugevdamisele, lisaks teeme palju kõikvõimalikke venitusi. Lisaks trennile käin ka regulaarselt massaažis.
Soe sall kaela ümber aitab mõnikord. Teipimine, plaastrid (diklofenak, pipraplaaster) ka veidi leevendavad.
Lisaks on mul ka migreen. Aga see valu erineb migreeni hoost. Pole iiveldust, silmade valguskartlikust. Kuigi tihti on juhtunud seda, et valu kaelas läheb üle migreeniks. Migreeni ravim aitab vahel ka kaelavalu korral. Ibuprofeen, paratsetamool ei leevenda valu üldse. Nalgesin teeb olemise veidi kergemaks, teeb valu tuimemaks. Migreeni ravim võtab küll lühikeseks ajaks valu ära, aga siis taastub valu veel hullemana.

Arst vastas:

Liis Sabre

dr Liis Sabre

Neuroloog

Tere!
Teie kaebus on iseloomulik kolmiknärvi neuralgiale. Piirkond, kus Te valu kaebate, on just kolmiknärvi innrevatsiooni ala. Järsk algus, väga intensiivne ja kiirguv valu, migreenist erinev valu iseloom ning perioodilisus on iseloomulikud. Minu soovitus on uuesti neuroloogi poole pöörduda ning need kaebused üles lugeda sama hästi, nagu Te neid mulle esitasite. Veel palun Teil vastata küsimustele, kas sama piirkond, kus valu tunnete, on muutunud kuidagi tuimaks või hoopis liiga tundlikuks? Kas on midagi, mis tekitab valu (närimine). Ega ei esine samaaegselt pisaravoolust paremast silmast, silma punetust, eritist ninast, nina kinnisust, näo punetust (et saaks välistada teised valu vormid)?
Selle valu puhul enamasti tavalistest valuvaigistitest kasu polegi, kuid on teised ravimid, mida kasutatakse (nt karbamasepiin, lamotrigiin, gabapentiin). Spetsialist vaatab Teid ka objektiivselt ning tõenäoliselt oleks vajalik teostada MRT peast (kui seda varem ole tehtud), et välistada närvi ja veresoone konflikt, mida on võimalik ravimite mittetoimimise korral opereerida. Ägre nüüd ära ehmatage, lihtsalt rääkige sellest perearstile ja pange aeg neuroloogi vastuvõtule.
Migreen ja kolmiknärvi neuralgia on erinevad peavalud, kuid valudel on anatoomilselt seosed.
Kõike head soovides,
Liis Sabre