Pidev peavalu 28.11.15 / Peavalu

Külastaja küsib:

Minu 18-aastasel pojal on kuu aega kestnud igapäevane peavalu. Poiss on tugev sportlane, korvpallur. 2011. aastal juhtus tal korvpallitrennis trauma (kukkus pealeviskel tekkinud kokkupõrkes kuklale), mille tulemusel sai peapõrutuse. Tekkisid peavalud, heli-ja valguse suhtes tundlikkus, üldine halb enesetunne. Käis MRT-s, ent see oli korras ning tasapisi taandusid ka põrutuse järel tekkinud nähud. Jäid küll üsna sagedased peavalud, aga need ei seganud siiski elamist ja allusid valuvaigistile. Tegeles intensiivselt spordiga edasi. Tänavu oktoobri lõpus põdes tavalist viirushaigust (köha, nohu, kurk jne), mille möödumisel tekkis peavalu. Eriti tugevaks muutus valu kehalise kasvatuse tunnis, mil tehti pea peal seismist. Valu on pea eesosas, kohati ütleb, et kiirgab üle kogu pea. Ei ole ühepoolne. Siiani magada on saanud, st öösel on parem. Üldse ütleb, et pikali ja rahuolekus on kõige parem, liikudes aga hullem. Perearst arvas, et peavalu on viiruse tüsistus ja kirjutas antibiootikumi. Valu ei kadunud. Suunati ITK-sse neuroloogi juurde. Läbivaatuse käigus arvas neuroloog, et ju poisil on stress või pingepeavalud. Ikkagi 12. klass ja koolis pinget palju. Määras igaks juhuks MRT, mille aeg on jaanuaris. Kirjutas Amitriptylin-i 1 tbl õhtul ja valuvaigistit. Võtab Ibustar 400, see aitab kõige enam, ehkki valu täitsa ära ei võta. Solpadein, Paracetamol ja Dolmen ei mõju üldse. Muret tekitab see, et näen, kuidas minu seni terve ja tugev poeg ei ole terve. Ta ei ole kunagi eriti haige olnud ja selline kurtja tüüp ka ei ole. Peavalu on nõrgem hommikul ja muutub tugevamaks päeva jooksul. Eriti rasked on õhtud. Silmad on kissis ja tundub, nagu isegi veidi paistes (häirib valgus), ka valjemat heli ta ei talu. Söögiisu ei ole, trennis käia ei saa, sest ütleb, et lihtsalt jõudu seal ei ole. Koolipäevad on rasked, sest keskendumine valuga on tugevasti häiritud. Mina olen mures ja seetõttu küsin, kas see ikka on pingepeavalu? Äkki hoopis ajukasvaja? Kas võib olla, et kunagine peapõrutus on mõjutanud? Jaanuar on siiski üsna kaugel ja seni tuleb elada teadmatusega ja võidelda valuga. Koolis ei ole see lihtne, kui valuvaigisti ei aita. Olen juba mõelnud, et ise uuringu eest tasudes saaks ehk kiiremini MRT ära teha. Kui kõige hullem on välistatud, saaks hingerahu ja edasi mõelda, mida teha. Ning kui tõesti on midagi tõsist, peaks ju võimalikult kiiresti tegutsema. Mida arvate Teie?

Arst vastas:

Mark Braschinsky

dr Mark Braschinsky

Neuroloog

Tere,
peavalu olemasoleva kirjelduse juures on mõningaid migreenile viitavaid tunnuseid, kuid selles osas vajaksin enam infot (noormehelt endalt), et hinnata teiste peavaluga kaasuda võivatest sümptomitest.
Teada on, et trauma võib tekitada kroonilist peavalu, sel juhul peavalu ja trauma vahel peab olema väga tihe ajaline seos - kui peavalu on tekkinud enam, ku i7 päeva peale traumat, siis selline seos pole eriti tõenäoline.
Kasvajat ma ei kahtlustaks, kuna, esiteks, juba eelnevalt on noormehel MRT tehtud, teiseks, see on väga ebatõenäoline nii arvestades kirjeldust, kui ka statistiliselt (üldine trend on siin selline: esmased peavalud on noorematel inimestel, kasvajad - vanetmatel).
Mida soovitan uurida juba enne, kui lähete MRT uuringule, kas on suunaja arst palunud MRT käigus eraldi uurida veresooni ehk teha MR-angiograafiat või mitte. Seda mina oleksin kindlasti teinud. See, et uuring on sellise ooteajaga on tavaline, isegi, pean ütlema, et on suhteliselt kiirelt saadud. Teha uuring erakorraliselt ma, nagu ka Teie neuroloog, samuti vajalikuks ei peaks.
Ravimitest saan lisada paar kommentaari:
- valuvaigistite tarvitamisel soovitatakse jälgida seda, et oleks "mono" preparaat ehk vältida kombinatsioonravimeid, samuti pole esmased peavalud ravitavad opiodsete valuvaigistitega, nagu morfiin, tramadool, petidiin jms.
- ei soovitata nendega üle pingitada - soovituslik maksimaalne valuvaigistite tarvitamise piir oleks 10-15 päeva kuus.
- amitriptylin pole valuvaigisti, tegemist on pikalt kestnud valude profülaktilise ehk peavalude sagedust alandava raviga - väga hea ja efektiivne ravim, mis on aastaid kasutusel, kui esimese valiku ravim nimetatud olukorras.
Lugupidamisega
M. Braschinksy