Migreen 28.04.11 / Peavalu

Külastaja küsib:

Tere, ma olen 18-aastane neiu. 14-aastaselt hakkasid mind piinama sagedased peavalud, mille tõttu käisin TÜ kliinikumis peauuringutel, selgus, et midagi ohtlikku mu peast ei leitud ning arvati, et ilmselt on tegu migreeniga. Nüüd, 4 aastat hiljem, on mu peavalus muutunud väga sagedaseks(pea valutab heal juhul u. üle päeva). Teisipäeva hommikul ärgates tundsin end väga kehvasti, kogu maailm käis justkui ringi, pea valutas kohutavalt ning siis läks ka süda pahaks. Selline enesetunne kestis kogu päeva seega üritasin võimalikult palju magada, kuna üleval olla oli valus ning halb. Ise arvasin,et olen ehk mõne viiruse saanud ning konsulteerisin perearstiga, kes viiruse kohta midagi ei maininud. Soovitas Co-Codamoli valuvaigistit, mis pidi väga hästi aitama. Kolmapäeva hommik algas selle sama peavaluga, see kestis ühtlasi kogu päeva vältel. Õhtuks muutus asi päris kannatamatuks, ajas nutma. Sellist peavalu pole ma varem kogenud, see on pisut hirmutav. Kusjuures täheldasin, et päeva ajal, kui pidin linnas ringi asjatama, siis seda valu nii palju tähele ei pannudki. Täna, neljapäeva hommikul, ärkasin samuti peavaluga. Kui järskult istumisest tõusen siis lööb meeletu valutorge pähe. Enajaolt valutab oimukohtadest ning silmade kohalt, eelnevad 2 päeva oli valu paremal pool pead ja paremal pool oimukohas,täna hommikul on see vasakule poole ''liikunud''. Arsti soovitatud Co-Codamoli valuvaigisti ei aita. Kas võib asi olla pingelises perioodis(lõpetan keskkooli) või on tõesti põhjust muretsemiseks? Prille mul pole, ehk on asi selles, et silmad on haiged näiteks? Ette tänades.

Arst vastas:

dr Sulev Haldre

Neuroloog

Tere,
Kui peamine muutus peavaludes läbi nelja aasta on sagedus ja mitte valu põhimõtteline iseloom, siis väga suure tõenäosusega kehtib ka neli aastat tehtud peauuringute vastus, et peas midagi ohtlikku ei ole. See teadmine ja kindlus on väga oluline eriti sagedaste peavalude korral, sest paratamatult läheb mõte sellele, et miks ikkagi pea valutab. Paraku võib pea valutada nö iseenesest. Seda saab öelda valude kirjelduse järgi ning vajadusel peale uuringute tegemist. Migreen on samuti üks sagedaseid "iseeneslike" peavalude vorm. Migreen võib muutuda üsna sagedaseks. Oma osa võib olla välistel põhjustel. Ka koolipinge (tööstress jne) võib olla oluline tegur. Pinget on üsna raske mõõta, stressitaluvus on inimestel erinev. Lihtsalt kogemus ja kirjandus kinnitavad seda sagedast seost.
CoCodamol on paratsetamool koos kodeiiniga, hea valuravim, kuid ohtlik sõltuvuse tekkeks. Seega sagedaseks kasutamiseks peavalude ravis mittesobiv preparaat. Parem oleks valida teiste ravimite hulgast. Soovitan päevikusse kirja panna valupäevad ja ravimid, et oleks täpne ülevaade probleemi tegelikust suurusest.
Loodetavasti läheb peavalu kooli lõpetamise järgselt kergemaks. Ilma stressita paraku läbi ei saa. Sellepärast on mõtet proovida, kas mittemedikamentoossed võimalused on abiks - eelkõige pean silmas füsio- ja psühhoteraapiat. Parem on kõiki neid võimalusi arutada koos oma arstiga.

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Peavalu

Peavalud lapsel

Kas 3aastasel lapsel võib esineda migreen.?

Vastas dr Sulev Haldre

Jah, 3 aastasel lapsel võib esineda migreen.

Loe edasi

Migreen

Mul oli 6 aastaselt migreen ja mul on tunne et see on uueti tulnud . Jubedad peavalud kukla piirkonnas ja sellised väikesed piinavad valud pea küljeosas .
Kas migreen võib uuesti tekkida ?

Vastas dr Sulev Haldre

Migreen võib vahepealse vaikse aja järel muutuda jälle suuremaks probleemiks.

Loe edasi

Migreen

Tere!

Millest on põhjustatud pulseeriv tugev peavalu pärast sauna. Vahel kaasneb ka iiveldus. Tavaliselt algab mõni tund peale saunas käiku, samas ei esine iga kord peale sauna. Vererõhk on ...

Vastas dr Toomas Toomsoo

Tere,

kuumast, võib areneda migreen.

Loe edasi

Migreen

kui on migreen, pean ma võtma aspiriini eks,
aga see ei pidanud kasulik olema ja valud ei kao.
Pean ma kangemaid ravimid kasutama ?

Vastas dr Toomas Toomsoo

Tere,
aspiriin võib aidata aga võib tarvitada ka muid ravimeid nt. paracetamol, ibuprofen

Loe edasi

Küsimus

Kas migreen saab ära tappa.

Vastas dr Sulev Haldre

Migreen ei tapa.

Loe edasi

Migreen

Tere!
Olen 15 aastane.

Mul on auraga migreen, millega kaasneb ka oksendamine (umbes iga 2-3 kuu tagant on mul migreen).
Mu küsimus on selline, et kas auraga migreen tapab ära? ...

Vastas dr Sulev Haldre

Tere,
auraga migreen võib olla väga ebameeldiv aga see ei tapa. Soovitan arstiga nõu pidada, võib olla leiate migreenihoogu leevendava või ärahoidva mooduse.

Loe edasi

Küsimus

Tere! Kas migreen ei tapa? Mul on auraga migreen vahetevahel ja siis kui see on, on nii paha olla, mul on siis selline tunne, et nüüd suren ära.

Vastas dr Sulev Haldre

Tere,
auraga migeen ei tapa.

Loe edasi

Küsimus

Tere!
Olen 15 ja mul on selline küsimus kas migreen tapab ära? PALUN VASTAKE!

Vastas dr Toomas Toomsoo

Tere,
ei tapa

Loe edasi

Migreen

mul on päris tihti peavalu ja pea valutab mitu päeva järjest.kas see valu võib olla migreen? peavalu on juba aastaid.

Vastas dr Sulev Haldre

see valu võib olla migreen, võib ka mitte olla.

Loe edasi

Migreen

Mu pea valutab meelekohtadest ja tagant kuklast.
Valu on piinav,alla vaadates valu tugevneb.Valutab
umbes 2päeva järjest paar korda kuus.Valuvaigistid eriti üldse ei aita.Üks arst ütleb ,et ...

Vastas dr Sulev Haldre

Kui tugineda ainult mõnele kirjeldusele kirjas, on see pigem migreen kui pingetüüpi peavalu.

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Küsi foorumist

Küsi