Mure 08.02.09 / Peavalu

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 19-aastane neiu.
7 aastat tagasi toimus autoga kokkupõrge, avarii tagajärg oli vasakpoolne kolju mõra 5cm. ning ajuvapustus. Pea vasak pool oli katsudes pehme. Hiljem, 2005-ndal aastal minestasin, selle tagajärjel kukkusin sama pea poolega vastu trepiastmeid.Üldiselt on mu pea veelgi kogemata obadusi saanud, kukkudes ja ära lüües. Pärast kõiki neid juhtumeid olen hakanud peavalu kaebama. Valu tuleneb pea külgedelt, vahest valutab avarii koha pealt. Mõnikord peavõru, patsi, kapuusti, mütsi kandmisel tekib kohutav surmistunne. Koolikaaslased on märganud ka minu kõrvakuulmise halvenemist, ise olen ka. Samuti olen täheldanud, et mälu ja keskendumisvõime on nõrgenenud. Enne magama minekut ei tule und, homikuti seevastu ei sa jällegi ülesse. Päeval on suur uimasustunne, pole jaksu midagi teha. Pea on valutanud hooajati. Paar nädalat valutab, siis jälle ei valuta, nädala pärast valutab uuesti. Kuid surumistunne on suhtleist koguaeg. Olen käinud murega perearstil, sealt saadeti mind neuroloogi juurde, neuroloogi juurest saadeti laserravisse, omakorda laserravist soovitati mažaasi. Lõpuks käisn Hiina mašaasis, kust sain abi. Mõni aeg pärast seda ei valutanud, kuid nüüd valutab jälle. Talviti voolab tuul käes ühest silmast vett. Peavalude vaigitamiseks olen tarbinud valuvaigisteid, mis ka üldjuhul aitavad. Mis arvate minu loost? Ehk saaksite veel mingeid soovitusi anda või rääkida, millest surumistunne, mälu halvenemine- kas see üldse on seotud peavaludega, samuti kõrvakuulmise halvenemine. (käin ka trennis, tegelen swing- ja stepptantsuga, swingi tunnis ei teki tunnet et ei saa aru sammudest vms, aga stepitunnis tunnen tihti, et aju ei taha samme endale mällu talletada.)
Suured, suured ettetänud, minu loo läbilugemise ning küsimutele vastamise eest!

Arst vastas:

dr Sulev Haldre

Neuroloog

Tere,
mõnikord hinnatakse olnud traumasid olulisemaks, kui need tegelikult on. Kas tõesti oli 5 cm mõra koljus? Olite siis haiglas ajupõrutusega. Isegi kui see nii oli, ei pea see tähendama tulevikuks püsivaid peavalusid. Kui olete neuroloogi juures käinud, on tõenäoliselt välistatud olulisemad ajuhaigused.
Väga tõenäoline, et mälukaebused jm probleemid on põhiliselt funktsionaalsed - mitte kehalistest haigustest. Pean üheks kinnituseks sellele ka massaazi positiivset toimet. Miks mitte jätkata füsioteraapiat. Kui mäluprobleem teeb muret, soovitan konsulteerida psühholoogiga, kes saab testideda mälufunktsiooni uurida ja täpselt öelda, kui suur see probleem on (või ei olegi objektiivset puudujääki).
Soovitan pidada piiri valuvaigistitega.