Mure 24.08.06 / Peavalu

Külastaja küsib:

Tere

Olen 33-aastane naine, kahe tütre ema ja töötan sekretärina tootmisfirmas. Minu probleem on järgmine:
Käesoleva aasta 8. juulil hakkas mul pea valutama. Kannatasin peavalu ühe ööpäeva, sest oli nädalavahetus ning mõtlesin, et lähen esmaspäeval perearsti juurde. Peavalu läks aga aina tugevamaks, kaasnes ka iiveldus, süda kloppis, hingata oli raske. Pea valutas ka pikali olles. Valu algas kukla piirkonnast ja liikus edasi mööda pea külgi kuni otsmikuni, siis üles lagipähe, ühesõnaga kogu pea valutas tugevalt. Abikaasa kutsus mulle kiirabi. Kiirabitöötajad tegid 2 süsti (1 oli diclofenac ja teine mingi iivelduse vastane) ning palusid 4 tunni pärast kiirabi vastuvõttu tulla, kui valu üle ei lähe. Kuna tehtud süstid isegi ei leevendanud peavalu, siis abikaasa sõidutas mind õhtul kella 18.00 ajal kiirabi vastuvõttu. Seal vaatas valves olnud neuroloog mind üle, kuid ei suutnud uskuda, et minu peavalu nii tugev on. Vererõhk oli ka kõrge 157/90 (tavaliselt on 110/60). Muidu vererõhuga probleeme pole. Südamefilm oli korras. Oli ka väike palavik 37,0, kuid vereproovid põletikunähte ei näidanud.
Kuna 8 päeva enne peavalu tekkimist oli mul väike peatrauma, siis rääkisin sellest ka arstile, sest kartsin, et see võib olla üks valu tekkimise põhjustest.
Traumast lähemalt: Kodus remonti tehes lõin seinale pappi, seina ääres aga oli soemüür, millest ilmselt põrutuse tagajärjel lendas ootamatult välja umbes pool telliskivi, mis kukkus minule 1-1,5m kõrguselt lapiti lagipähe. Löögi tagajärjel lõi pea tuimaks, hiljem oli paar päeva vaid pisut valulik. Peas oli vaid 0,5 cm pikkune pindmine haav(kriim), mis kirurgilist sekkumist ei vajanud, seetõttu ka arsti juurde ei läinud.
Valvearst arvas, et kuna traumast on juba nii palju aega möödas, siis peavalu pole sellest tingitud. Mind saadeti veel samal õhtul s.o. 9. juulil erakorraliselt Tartusse kompuutertomograafiasse. Käisime seal oma autoga. Kompuutris tehti aju uuring. Uuringu tulemusel ei leitud midagi. Kompuutrit teinud inimene ütles vaid, et kahtlustati ajuinfarkti. Seejärel sõitsime kompuutri otsusega tagasi kiirabi vastuvõttu (Võrru), kus neuroloog pani diagnoosiks pingepeavalu. Mulle tehti veel üks diclofenaci süst ning saadeti koju, kästi võtta ibuprofeni ja vajadusel minna järgmine päev perearsti vastuvõtule.
Kuna muutusi ei olnud, läksin järgmisel päeval perearsti juurde. Perearst kirjutas mulle Gasec-20, Dicloberl 100mg (käskis võtta 2 tabletti ööpäevas) ning iivelduse vastu Cerucali. Olin 3 päeva kodus, võtsin rohtu, jõin hulgaliselt vedelikku ning lamasin rahulikult. Kolmandal päeval pärast perearsti juures käimist läks asi veelgi hullemaks. Peast ajas valu kaela ja õlgadesse, mis olid kui krampis. Vasema poole näo-kaela piirkonna ning vasema käe tõmbas täiesti krampi, justkui halvatuse moodi (oli täiesti tuim ja kange, kätt ei saanud rusikasse panna). Peavaluga kaasnes ka iiveldus, süda kloppis, hingata ja neelata oli raske (kurk oli täiesti tuim ja tundetu, vahepeal tundsin, et oleks nagu veidi valus), aeg-ajalt läks silme eest mustaks ning peas tekkis kohutav kuumusetunne(ka istudes ja lamades), olid koordinatsioonihäired ja täielik jõuetus. Pea oli nagu tomp otsas ning kaela ei saanud pöörata, samuti tahapoole lasta, siis oli kohutavalt valus. Helistasin oma perearstile, kes ütles, et ta ei oska minuga enam midagi peale hakata, kirjutas saatelehe haiglasse ning käskis ära otsida. Abikaasa otsis saatelehe perearsti juurest ära ja viis mind haigla vastuvõttu.
Seal vaatas mind valves olnud sisearst üle ning ütles põhjuseks, et kukla taga olevad närvipunktid on nii kinni ja pigistavad omakorda veresooned kinni, mistõttu on verevarustus peas häiritud ja see tekitabki peavalu. Haiglasse sisse mind ei võetud, kästi endal vaid kukla taga asuvaid närvipunkte mudida ja kogu lugu. Olin jälle oma murega üksi.
Kuna ise ma kõiki närvipunkte lahti võtta ei jõudnud, otsustasin kasutada massööri abi. Tegin läbi massaažikuuri. Pärast seda oli päris hea. Perearst lõpetas mul haiguslehe ära ning läksin tööle. Kui massaažidest oli möödunud 2 nädalat, tuli täpselt samasuguste tunnustega peavalu jälle tagasi, võttis kõik tuimaks ja hakkas kaela ning õlgadesse ajama. See ei ole normaalne. Kuna perearst on puhkusel, siis sattusin teise arsti juurde, kes hakkas mulle täiesti jama ajama. Käskis mul töökohta vahetada ja ütles, et olen ise süüdi, et sellisel töökohal tööta. Mulle aga meeldib oma töö ja olen igati rahul nii palgaga, juhtidega kui kolleegidega. Samuti vastavad minu töötingimused nõuetele, olen ise ettevõttes ka töökeskkonnaspetsialist. Tervisekontrollid tunnistasid mind täiesti terveks, varem ei ole kunagi sellist peavalu ega südamekloppimist esinenud. Teine perearst kirjutas mulle valuvaigistit xefo ning lihaseid lõõgastavaid tablette( võin nüüd nimega eksida, kuid oli sirdalud või mingi taolise kõlaga). Need mõjusid mulle nii halvasti, pärast tableti sisse võtmist käisin ringi kui mürki saanud kärbes, suu kuivas ja halb oli olla. 5-päeva pärast kutsuti mind tagasi. ja siis pandi uus diagnoos - näo kolmiknärvi põletik, kuna valu andis ka esihammastesse, alalõuga ja vahepeal torkis ka kõrvas. Sel korral kirjutati mulle carbamazepini ja minu nõudmisel anti saatekiri Maarjamõisa polikliinikusse neuroloogi konsultatsioonile. Saatekirjal on mul 2 diagnoosi, mõlemad küsimärgiga (pingepeavalu? näo kolmiknärvi põletik?) Mitte ükski neist rohtudest ei ole minu peavalu täielikult ära võtnud. Nüüd ootan neuroloogi vastuvõtule minekut, järjekorra sain alles novembrikuusse.Tunnen ennast viimasel ajal ka kohutavalt väsinuna. Puhkepäeviti lähen õhtul kella 7 ajal magama ja ärkan hommikul kell 10, kuid ikka ei ole välja puhanud (see kestab juba jaanuarikuust alates). Täna öösel ärkasin üles, sest vasakul pool rinnus käisid valusööstud, mis pole üle läinud.Samuti süda kloppis ja paha oli olla. Kardan, et need tugevad rohud võisid juba südamele mõjuda. Perearsti juurde sain aja alles reedeks ja neuroloogi aja saan alles novembrisse.
Palun andke mulle nõu, mida võiksin veel teha või kuhu pöörduda, enam ei suuda kannatada. Mul hakkab tekkima juba tunne, et olen kui katsejänes, kellele kirjutatakse iga kord erinevat rohtu, et äkki sobib. Kuidas saab niimoodi rohtu kirjutada, kui diagnoosid on küsimärgiga. Niimoodi võib ju rohtude võtmine mujale hakata halvasti mõjuma.

Arst vastas:

dr Sulev Haldre

Neuroloog

Põhjalik ülevaade, teada on uuringute tulemused ja kaebuste areng, mõnede ravimeetodite toime (masaaz oli hea), millest võib osaliselt midagi järeldada.
Arvan, et kiirabi tegi alguses õigesti - ilmselt ei olnud kahtlust mõnele väga erakorralisele haigusele, anti valuvaigistit ja öeldi, mida teha valu püsimise korral.
Väga õige oli teha kompuutertomograafiline (KT) uuring. Nii on teada, et trauma ei toonud kaasa komplikatsioone. Valu algusest, 8. juulist oli möödunud üks päev ja KT välistas ka näiteks iseenesliku verevalanduse.
See märkus, et kahtlustati ajuinfarkti oli võibolla formaalne suunamise diagnoos saatekirjal?
Usun, et edasised kaebused olid väga häirivad. Samas on neuroloogiliselt väga raske seostada seda haiguspilti mõne närvisüsteemi osaga. Ka üldise kehalise haiguspilti ei näe. Pigem vastupidi, sest kirja järgi on Teid kontrollitud ja analüüsid on korras.
Ei arva, et trauma oleks põhjustanud lülisamba kaelaosa kahjustuse, sest siis oleks kaebused olnud püsivamad ja massaaz ei oleks Teid "terveks" teinud.
Sirdalud on ravim, mis lõõgastab lihaseid, mõnikord on selle kasutamine vajalik. Kui ravimi kasutamine tekitab kõrvaltoimeid, tuleb loobuda. Arvan, et nii lühikese valuajaloo korral ei ole sirdaludi ka väga vaja. Karbamasepiin on ravim kolmiknärvi valude vastu. Teatud viited kolmiknärvi valule on - valu kiirgumine hammastasse jne, kuid kirja teel seda paremini öelda ei saa. Karbamasepiini tuleb võtta annust aeglaselt tõstes, et vältida annusest sõltuvate kõrvaltoimete tekkimist - vaadake kindlasti infolehte. Karbamasepiin võimalik raviefekt ei saabu enne paari nädalat.
Lõpetuseks: kirjast tuleneb mitmest kohast, et tehtud uuringud (KT) ja analüüsid on korras. Valu ei ole olnud progresseeruva iseloomuga, pigem vahepeal täiesti kadunud. Kaebused on üsna laialdased, esineb ka südamepekslemine, öösel valusööstud, neelata ei saa. Seega tuleb vaadata, kas on midagi juhtunud organismi üldise regulatsiooniga.
Seletus, et kui närvipunktid on kinni siis see pigistab veresooned kinni ja aju verevarustus on häiritud, on ekslik.

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Peavalu

Migreen 6aastasel poisil

Ma olen mures oma 6aastase poja pärast. Ta on väga hea arenguga ja muidu väga harva haige, tugev ja sportlik, aga umbes sagedusega 1x kuus on tal väga tugev peavalu. Varem lauba piirkonnas, nüüd silma ...

Mark Braschinsky

Vastas dr Mark Braschinsky

Tere,
kuiga me pole lasteneuroloog, tundub mulle, et tegu võiks tõepoolest olla migreeniga. Kindlasti selles vanuses oleks vaja peavaludel spetsialiseeruva neuroloogi arvamust ja ravi planeerimist. ...

Loe edasi

Peavalu

Tere juba nädala kestab kummaline peavalu. Eriti hakkab segama hommikuti kella 7 paiku. Vasakul pool kõrvast kõrgemal tuikav valu, mis suureneb pingutamisel ja kummardamisel. Ibumetin aitab. Vahel on tunda ...

Mark Braschinsky

Vastas dr Mark Braschinsky

Tere,
soovitan esimesel võimalusel pöörduda arstile lisauuringute planeerimiseks tekkinud uue peavalu põhjuste selgitamiseks, millest hakkab olenema ka ravi.
Lugupidamisega
M. Braschinsky

Loe edasi

pidev peavalu

Tere!
Nüüdseks on mul pea valutanud 1,5 aastat, valutab põhiliselt otsmik, aga ka kogu pea. Selle leevendamiseks olen iga päev võtnud 2-3 korda Ibuprofeni 400 mg, mille järel on olnud 10-16 tundi ...

Mark Braschinsky

Vastas dr Mark Braschinsky

Tere,
üldiselt saab öelda, et ka kilpnäärme alataliltus võib põhjustada peavalusid, kuid neid kahte saab omavahel seostada vaid siis, kui alatalitlus ja peavalu käivad ajaliselt "käsikäes".
Kindlasti ...

Loe edasi

paremal pool oimukohas aegajalt valud

Tere. Nimelt eelmise aasta augustist hakkasid mul järsku paremalpool oimukohas peavalud. Tol hetkel olin öösel tööl kuid nüüd juba üle poole aasta ei ole öötööl olnud. Siiamaani lööb aegajalt tugev valu ...

Mark Braschinsky

Vastas dr Mark Braschinsky

Tere,
diagnoosi püstitamiseks peab arst teadma enam informatsiooni selle kohta mis iseloomu, intensiivsuse, täpse lokalisatsiooniga valu on, kas ja mis sümptomid valuga kaasuvad jms. Soovitan pöörduda ...

Loe edasi

peavalu

Ei olegi ainult selles süsteemis manuaalne tegevus vaid dekompessioon ravi masin impulsid mis avab lülid jne, küsin veel millest see asi seotud , kas migreeni ajal on siis peanörvid kahanenud ...

Mark Braschinsky

Vastas dr Mark Braschinsky

Tere,
migreen on primaarselt kesknärvisüsteemi haigus. Migreen pole pea MRT uuringuks näidustuseks.
Koffeiinil on valuvaigistavad omadused, mis pole seotud veresoontega.
Minu vastuvõtud ...

Loe edasi

peavalu

Tere!
Mis tähendab esmane peavalu ja mul selline valu pool pead otsa eest pulseeriv? lisasin röntgeni ka, muu tervis korras ja analüüsid , olen ka toitumist muutnud sest kehvast toitumisest ja ...

Mark Braschinsky

Vastas dr Mark Braschinsky

Tere,
tavaliste röntgen-piltide tegemine selgroost erinevate (eriti peavalu-) sündroomide korral on väheinformatiivne. Ka antud pildil pole kaebustega seostatavat patoloogiat.
Kirpraktika- ...

Loe edasi

Peavalu

Tere, selline küsimus on olnud eluaegsed peavalud ja nüüd avasti kiropraktiku juures et kaelalülid suruvad vastu sooni ja närve ja alustan raviga , kuid siiani olen ikka tarvitanud ibumeti ...

Mark Braschinsky

Vastas dr Mark Braschinsky

Tere,
kui peavalud on kestnud nii kaua, siis on väga tõenäoline, et tegemist on mõnda esmase peavaluvormiga, mida praegu ma, kahjuks, täpsustada ei saa, kuna esitatud küsimuses ei ole peavalude täpsemat ...

Loe edasi

Suruv valu peas

Tere!
Umbes nädal tagasi käis peast, täpsemalt pealaest ja pigem pisut vasakult läbi valusähvatus. Peale seda hakkasin tundma pakitsust pealael. Selline tuim ja suruv valu. Pikali olles see kohe ...

Mark Braschinsky

Vastas dr Mark Braschinsky

Tere,
kirjelduse järgi tegemist uue ägeda algusega asendist sõltuva peavaluga. Sellisel juhul on vajalikud täiendavad uuringud - eelistatud pea magnetresonantstomograafia koos angiograafiaga. Soovitavalt ...

Loe edasi

Äkiline lõikav peavalu

Ruttu mööduv äkiline lõikav peavalu pea vasakul poolel.

Mark Braschinsky

Vastas dr Mark Braschinsky

Tere,
Peavalu on nn. esmane lõikav peavalu - hea prognoosiga esmase peavalul vorm, mis reeglina ravi ei vaja. Kui hood on sagedased ja häirivad elukvaliteeti, siis mõnedel juhtudel rakendatakse profülaktilist ...

Loe edasi

Peavalu

Tere. Pöördun murega ja loodan, et saate vastata. Mul esinevad poolteist nädalat valupisted peas. Need on pealaelt natuke allpool ja pigem vasakul pool. Valupisted pole teravad, pigem õrnad ja kestavad ...

Liis Sabre

Vastas dr Liis Sabre

Tere!
Peavalu, valutorked ja pahkluu surve ei ole omavahel kindlasti seotud. Samuti ei tahakas ma seostada Teie kavernoomi paremal ja peavalu vasakul. Surumistunne oimukohas on pingetüüpi peavalu ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Küsi foorumist

Küsi