Migreen 23.11.05 / Peavalu

Külastaja küsib:

Tere,
kannatan peavalude käes umbes 12 aastat, nendest viimased 5 a on olnud valud väga sagedased, nädalas korra paar. On olnud juhuseid, et valu kaob u kolmeks nädalaks, kuid tuleb siis jälle tagasi. Valu esineb ühel pea poolel, pähe tekivad sellised väga valusad kohad nagu soonekesed, mis häirivad väga. Valu hood kestavad ühest päevast kuni isegi 7 päevani ööpäev läbi. Esineb iiveldust, nägemine halveneb ja silmad lähevad paiste ja punaseks. Olen käinud neuroloogi vastuvõtul. Kaks aastat tagasi sõin aasta aega arsti poolt kirjutatud antidepressanti Zoloft, kuid mingeid tulemusi see ei andnud. Samuti olen tarvitanud neuroloogi soovitusel ravimeid VIOX, Clotam, Diclofenac, kuid ei ole täheldanud nende ravimite mõju, st et valu küll nõrgeneb, kuid täiesti ära ei kao. Vahest aitab ibuprofeen. Probleem on veel selles, et mul on olnud 12 a tagasi kaksteistsõrmiksoole haavand ja ma ei saa eriti ravimeid tarvitada, tekib ülihappesus ja valud. Siis ongi elu nii, et söön nädalaga u karbitäie ibuprofeeni 400-st saan peavalust veidikeseks lahti ja seejärel valutan nadala oma kõhtu ja söön zantaci. Olen proovinud abi saada ka refleksoloogiast ja nõelravist, kuid samamoodi tulemusteta. Soovin teada kas mul on üldse mingit lootust mingi ravi tulemusena abi saada oma probleemile? Ei ole nõus kindlasti enam sööma antidepressante. Ei taha ka pöörduda ükskõik millise arsti juurde vaid oma ala parima juurde kui võimalik.
Lisan veel enda kohta, et olen normaalkaalus, teen regulaarselt shapingut. Mul on tore perekond, laps ja mees. Töö on istudes ja arvutiga. Veidi leevendab vaevusi massaaz, mida lasen teha vastavalt võimalustele. Vererõhk on mul pigem madalam. Muid haigusi mul enda teada ei esine. Minu suguvõsas teistel selliseid probleem ei esine, mõni ei tea isegi mis on peavalud üldse. Kuid umbes sama toimub ka minu 11 a lapsega, kellel algasid peavalud 4 aastaselt. Neuroloog tahab talle ka antidepressante kirjutada, kuid ma ei ole sellega nõustunud. Võtab sama moodi ibuprofeeni valude leevendamiseks.

Arst vastas:

dr Sulev Haldre

Neuroloog

Peavalud on hootised, esinenud 12 aasta jooksul - tõenäoliselt on tegemist nn "idiopaatilise" peavaluga, s.t. ei ole peaaju orgaanilist haigust. Valud on umbes kord nädalas, kirjelduse järgi nimetaksin seda migreeniks või migreenilaadseks peavaluks. Tundub, et kroonilise igapäevase valuga (>6 kuud, >15 päeva kuus) tegemist ei ole. Täpsemaks eristamiseks oleks vaja teada veel mitmeid asjaolusid.
Kui valuvaigistid ei aita ja/või hood on sagedased ja rasked, võib kasutada nn peavalude profülaktilist ravi. Üks selleks kasutatavatest ravimitest võib tõesti olla antidepressant. Kõige rohkem kasutatud ja uuritud on amitriptülliin. Kasutuses on ka teisi preparaate, mida soovitada ja konkreetselt valida saab ainult arst kohapeal.

Lisaks ravimitele on leitud, et võib migreenitüüpi peavalude vastu võib mõjuda B2 vitamiin, magneesium, Q10. Selgelt ühepoolsete peavalude korral võib aidata "kuklanärvi" blokaad. Kõiki nimetatud võimaluste kasutamist tuleb muidugi arutada oma arstiga.

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Peavalu

Peavalud lapsel

Kas 3aastasel lapsel võib esineda migreen.?

Vastas dr Sulev Haldre

Jah, 3 aastasel lapsel võib esineda migreen.

Loe edasi

Migreen

Mul oli 6 aastaselt migreen ja mul on tunne et see on uueti tulnud . Jubedad peavalud kukla piirkonnas ja sellised väikesed piinavad valud pea küljeosas .
Kas migreen võib uuesti tekkida ?

Vastas dr Sulev Haldre

Migreen võib vahepealse vaikse aja järel muutuda jälle suuremaks probleemiks.

Loe edasi

Migreen

Tere!

Millest on põhjustatud pulseeriv tugev peavalu pärast sauna. Vahel kaasneb ka iiveldus. Tavaliselt algab mõni tund peale saunas käiku, samas ei esine iga kord peale sauna. Vererõhk on ...

Vastas dr Toomas Toomsoo

Tere,

kuumast, võib areneda migreen.

Loe edasi

Küsimus

Kas migreen saab ära tappa.

Vastas dr Sulev Haldre

Migreen ei tapa.

Loe edasi

Migreen

Tere!
Olen 15 aastane.

Mul on auraga migreen, millega kaasneb ka oksendamine (umbes iga 2-3 kuu tagant on mul migreen).
Mu küsimus on selline, et kas auraga migreen tapab ära? ...

Vastas dr Sulev Haldre

Tere,
auraga migreen võib olla väga ebameeldiv aga see ei tapa. Soovitan arstiga nõu pidada, võib olla leiate migreenihoogu leevendava või ärahoidva mooduse.

Loe edasi

Küsimus

Tere!
Olen 15 ja mul on selline küsimus kas migreen tapab ära? PALUN VASTAKE!

Vastas dr Toomas Toomsoo

Tere,
ei tapa

Loe edasi

Küsimus

tahaks teada mis on MIGREEN!

Vastas dr Sulev Haldre

Migreen on peavalu, mille puhul peavalu on suhteliselt tugevam (või väga tugev), kaasneb iiveldus või oksendamine. Sageli ei ole võimalik füüsiline pingutus. Olulised on veel mõned tunnused. Lisaks saab ...

Loe edasi

Migreen

mul on päris tihti peavalu ja pea valutab mitu päeva järjest.kas see valu võib olla migreen? peavalu on juba aastaid.

Vastas dr Sulev Haldre

see valu võib olla migreen, võib ka mitte olla.

Loe edasi

Migreen

Mu pea valutab meelekohtadest ja tagant kuklast.
Valu on piinav,alla vaadates valu tugevneb.Valutab
umbes 2päeva järjest paar korda kuus.Valuvaigistid eriti üldse ei aita.Üks arst ütleb ,et ...

Vastas dr Sulev Haldre

Kui tugineda ainult mõnele kirjeldusele kirjas, on see pigem migreen kui pingetüüpi peavalu.

Loe edasi

Migreen?

Mul on selline küsimus,kas migreen võib alata ka öösel magades. Minul isiklikult on paar juhust olnud.ARST deagnoosis mul auraga migreeni,kuid unustasin sellest rääkida.Palun aidake,kui saate

Vastas dr Sulev Haldre

Migreenihoog võib alata ka öösel magades.

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi