Pearinglus 21.07.00 / Peavalu

Külastaja küsib:

paar korda nädalas hakkab hommikuti kui tõusen ja vahel ka une pealt pea ringi käima ja siis hakkan oksendama, peamiselt sappi. Kunagi käis ka kiirabi ja ütles, et see on madalast vererõhust, aga see ei saa ju ainult sellest olla. Mida teha?

Arst vastas:

dr Sulev Haldre

Neuroloog

Lühivastusena soovitan mitte piirduda kiirabi arvamusega, vaid kontrollida tervist põhjalikumalt. Pearingluse ja sellega seotud kaebuste-sümptoomide tekkepõhjuseid on mitmeid. Võimalik ,et küsija vererõhk on madal või rõhk kõigub ülemäära, aga ma ei peaks seda primaarseks põhjuseks. Väga väljendunud pearinglus koos iivelduse ja/või oksendamisega on sageli põhjustatud sisekõrvas paikneva tasakaaluorgani ärritusest. Kirjeldatud tervisprobleemi täpseks diagnoosiks tuleb minna arsti juurde. Koos arstiga tuleb täpsustada häire kestvus (kui kaua on hood püsinud), hoogude iseloom (kas pearinglus on “süsteemne” – st nagu tuba ringleks ümber voodi või on tegemist ebamäärase õõtsumisega), teiste terviseprobleemide esinemine, oluline on teada vanust jne. Olen kindel, et nii on võimalik leida optimaalne lahendus küsija probleemile.