Mure 02.12.99 / Peavalu

Külastaja küsib:

Tere. Olen 26-aastane naine, kelle peavaludele (algasid 11-aastaselt)anti lootust lõppeda peale kompuuteruuringut (17-aastaselt) peale meheleminekut. Migreen aga , muidugi, jätkus(21-aastaselt). Arstid arvasid, et ehk tasub oodata esimest sünnitust (22-aastaselt). Siinkohal oli rasedus ja järgmise sünnituse vaheline aeg (9 kuud + 1,5 aastat) parimad mu teadlikus elus. Ning seejärel läks jälle lahti. Vahepeal rääkis perearst enda migreenist, mis ka peale kliimaksit ei taandunud. Niisiis - kas tõesti parandab ka migreenikut vaid haud? Ma pole nende aastate järel jälile saanud ka vallandavatele faktoritele, kuid tundub, et üks tegureid on pinge ja selle langus, mis ei pruugi põhjustada migreeni, küll aga lihtsalt painavat peavalu (puhkepäeva hommikud!!!). Enamjaolt leevendab valu Benalgin (2korraga!), muu mõjub ennem maole kui valule. Olen neuroloogi ettepanekul proovinud kapsleid spetsiaalselt migreeni profülaktikaks, kuid elu näitab, et paratamatusega tuleb leppida. Täiskomplekt kolmeks tunniks(aurast iivelduse, valu, maotühjenduse ja uinumiseni)on must stsenaarium, kui Benalgin on lõppenud. Olen küll püüdnud end varustada, kuigi perearst just tabletineelamist ei soosi (ega ma isegi). KAS 2 TABLETTI BENALGINI 1-2 KORDA KUUS VÕIB PIKAPEALE MUJALE VÄGA HALVASTI MÕJUDA

Arst vastas:

dr Sulev Haldre

Neuroloog

Esitatud migreenilugu on üsna tüüpiline. Hormonaalsed nihked, eriti rasedusega seotud, annavad sageli migreenihoogudele leevendust. Paraku ei ole võimalik seda võimalust ju migreeniraviks kestvalt kasutada. Tõsi on ka see, et sageli vanemas eas migreenihood vaibuvad, kuid mitte alati - viide kirjutaja perearstile. Kirjutaja küsib, et kas migreenihoogude all kannatajat parandab vaid haud. Mina arvan, et migreenihoogudega tuleb tihti koos elada ning leida parim variant probleemiga toimetulemiseks ja elust rõõmu tundmiseks. Saan kirjutajast aru, et parim valik on seni olnud Benalgiin (sisuliselt analgiin), teised preparaadid on mõjunud maole. Migreeni profülaktikaks kasutatud preparaadid (ei ole kirjas nimetatud, kuid tavaliselt kasutatakse amitriptülliini, beetablokaatoreid, valproaati) ei ole ilmselt olnud efektiivsed. Põhimõtteliselt arvan, et kuni neli tabletti Benalgiini kuus ei ole liiga palju, kui ei ole ka ravimist tingitud muid võimalikke kõrvalnähte, eriti verepildi muutusi.
Kuivõrd kirjas on, et kaebuste hulbas on ka iiveldus ja oksendamine, soovitan proovida ravis iiveldusvastase preparaadi metoklopramiidi (Tserrukaal) toimet. Võtta tuleks seda preparaati kas tabletina või supposiidina enne valuvaigistite manustamist. Lisaks iiveldusvastasele toimele parandab metoklopramiid seedetrakti motoorikat ning valuvaigistide imendumist.
Saan kirjast aru, et migreenihoog on väga tugev, kuigi mitte pikk - 3 tundi. Kui kirjutaja ei ole kasutanud uusi migreenivastaseid preparaate - \"triptaane\" - soovitan kindlasti neid proovida. Koos oma arstiga saab valida neljast Eestis saadaolevast preparaadist sobivaim, eeldatavasti kiire toime saabumisega preparaat.

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Peavalu

Mure

Selline mure,et väga tihti peanahk valutab?
Juukseid kammides on nahk valus,sõrmi läbi juuste libistades on ka valus.

Vastas dr Sulev Haldre

Soovitan rääkida perearstiga, kes küsib lisaks teisi täpsustavaid küsimusi ja arutab Teiega, mida on mõistlik ja otstarbekas ette võtta.

Loe edasi

Mure

Tere!Mure selline,et on pearinglus just püsti seismisel.Arst ütleb,et ravimitest:Tarvitan Mirtazapini depreka raviks.Paluks abi!

Vastas dr Toomas Toomsoo

Tere,

nii see on, vahetage ravimit.

Loe edasi

Mure

Tere!
Mul on mure, nimelt, kui ma liigutan pead paremale või vasakule, siis käivad õrnad raginad pea alaosas. Mis see peaks tähendama?

Vastas dr Toomas Toomsoo

Tere,

ei peagi midagi tegema.Ja tähendust sellel ka ei ole. Need on lubisooladest tihenenud lihased mis nõnda nagisevad.

Loe edasi

Mure

Mul esineb juba üle kuu selline suruv tunne peas. Seda on väga raske kirjeldada. Nagu miski suruks aju kokku. Aju oleks tugeva surve all. Valu haistingut mul otseselt ei esine, aga väga tugev ebameeldivus ...

Vastas dr Toomas Toomsoo

Tere,
arsti juurde võite ikka minna, saaksite mure ära kurta ja vaadatakse teid üle ka. Ega nohu pole olnud ?

Loe edasi

Mure

Miks Mul suhteliselt harva on kõrge vererõhk?
ykskord 160 ja mul Ninast jooksis verd ja peavalutas !

Vastas dr Sulev Haldre

Väga erinevad võimalikud põhjused.
Soovitan arstiga rääkida.

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Küsi foorumist

Küsi