Migreen ja rasedus 23.11.99 / Peavalu

Külastaja küsib:

Olen 24 aastane. Migreen diagnoositi alles sellel aastal, kuigi tugevad peavalud ja oksendamine esinesid juba neljaselt.
Minu puhul võimalikud migreeni põhjustajad:
- tugev ning jahe tuul; samuti ei mõju hästi liigne palavus ja umbsus; ere valgus(nt.valgustus võimlates);
- söögikordade vahalejätmine ning söögiharjumuste järsk muutmine (näljatunde tekkimisel pean koheselt migadi sööma või vähemalt jooma. Kui näljatunne on kestnud rohkem kui pool tundi, siis on 100% tõnäoline, et veedan õhtu tugeva peavalu ja iiveldushoodega. Samuti ei mõju hästi liigne söömine, raske toit ja teatud road. Püüan süüa sagedamini kuid väiksemates kogustes ja võimalikult tervislikku toitu.);
- ilmastiku tugevad muutused (eriti suvel kui ilm läheb järsku jahedaks või ennem äikest);
- liiga järsk füüsiline pingutus ning liiga tugev vaimne pinge;
- vahest ülemagamine (reeglina laupäeva hommikul);
- stress, magamatus ja pikajaline kõhukinnisus.
Tunnused:
Algul on pulseeriv, nüristav kuid mõõdukas valu mõnes pea- või kaelapiirkonnas. Enne seda oluliselt halveneb nägemine (pilt on udune ja laialivalguv) ning silmad ei kannata eredat valgust. Tekkib purjus inimese tunne. Pikapeale valu muutub väljakannatamatuks. Heal juhul aitab Iboprufeen, ühte punkti vaatamine, vaikus,täielik liikumatus ning hämar tuba. Kõige hullema peavalu puhul tekkib tunne, et ajud pressivad välja.
Siiani olen selle probleemiga rohtude abil toime tulnud. Plaanis on aga soetada pisiperet. Rohtude võtmine võib ju kahjustada lapse tervist. Kuidas siis peavaludega võidelda???

Arst vastas:

dr Sulev Haldre

Neuroloog

Dr. Haldre vastab:

Peavalude kirjelduse järgi ning hinnates valuhoogude esinemist läbi aja on selgelt tegemist migreenihoogudega. Tähelepanuväärselt hoolikalt on registreeritud ning seosed leitud konkreetsete, paraku küll vägagi paljude migreenihoogu vallandavate mõjuritega.
Valuepisoodi kirjeldusest lähtub, et valu intensiivsus on väga tugev, kaasuvad erinevad muud nähud. Just seepärast on oluline hoo efektiivne vältimine, seda võimaldab varasem kogemus. Kui aga migreenihoog on puhkenud, tuleb seda võimalikult efektiivselt ravida. Kirjas on märgitud, et ibuprofeen on olnud küllalt toimiv. Arvan siiski, et nii väljendunud kaebustega migreenihoo korral on otstarbekas proovida ka uute preparaatide - \"triptaanide\" - ravitoimet.

Esitatud küsimus, et kas kasutatavad ravimid võivad olla loodet kahjustavad on väga asjakohane. Ravimeid võidakse harjumuspäraselt kasutada olemata teadlik rasestumisest. Seetõttu tuleb väga hinnata seda, et küsimuse esitaja mõtleb raseduse aegsete võimalike migreenihoogude raviprobleemidest enne rasedust.

Rasedus muudab oluliselt eelnevat organismi hormonaalset tasakaalu. On leitud, et umbes 70% migreenihoogude all kannatavatel naistel paranevad valuhood, seda eriti raseduse teisel ja kolmandal trimestril. Seepärast võib loota, et migreenihood muutuvad kergemaks või harvemaks. Raviprobleemid väheneksid kindlasti ka kui õnnestuks vältida hoogusid vallandavaid tegureid. Küsimuses märgitud valude seos söömise ning joomisega võib raseduse ajal olla veelgi olulisem. Mittemedikamentoossed vahendid ja võimalused (jahe ja pime tuba, kas külm või kuum kott valutava peapoole vastu panna, jne) võivad oluliselt valu vähendada.

Ravimite kasutamiseks on lihtne soovitus - tuleks vältida ravimite tarvitamist raseduse varases järgus. Samas on praktika näidanud, et nn lihtsad analgeetikumid, eriti paratsetamool on suhteliselt ohutud kasutamiseks valuvaigistina raseduse korral. Kirjutatakse, et ka aspiriini võib tarvitada raseduse esimesel ja teisel trimestril ning ettevaatlik tuleb sellega olla sünnitamise eelsel perioodil. Iivelduse vastu kasutatavat metoklopramiid (tserrukaal) ei ole põhjustanud teratogeenseid e loote arengut kahjustavaid muutusi.

Kirjas ei ole võimalik ammendavalt käsitleda kõiki antud teemaga seoses olevaid küsimusi. Soovitan kindlasti konsulteerida esitatud probleemi vahetult om arstiga.