Alaseljavalud 02.04.24 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Tere.

Novembri lõpus (25.11) tekkis ishias(?). Riideid voltides voodi kohal lõi selja lukku ja enam sirgeks ei saanud. Vasakut jalga sai liigutada vaid lohistades või ise käega tõstes.

29.11 EMOS:
Staatiline terav, kõrvetav valu. Segab nii öösel kui ka rahulolekus. Ägestavad kiired liigutused, samuti püsti tõusmine ja pikali heitmine. Kui valu tekib, ei saa midagi teha. Leevendav asend puudub. Tunneb, et valu tõmbab hinge kinni. Pikali olles samuti väga valus, liigutamisel süveneb. Valu segab liikumist, töö hetkel kodukontoris. Alates eilsest alustanud Ibumetini võtmist (täna võtnud 3x), kuid ei aita ning ka kreem (perskindol) ei too valu vastu leevendust. Lahkliha ja/või perianaalprk tundlikkuse häireid ei esine. Hommikust seljavalu jäikust ei tähelda, selg pidevalt valus. Palavikku eitab.Varasemalt: laktoositalumatus, IBS. Traumadest vaid jalaluumurd aastaid tagasi. Aktiivne: käib 2x nädalas pilaateses. Suitsetab VAPE.Varasemalt olnud ka sarnast valu, esimest korda 17/18 aastaselt ja järgmine kord 26+, ei mäletagi kas olin siis rase või mitte. Siis määrisin "hobusegeeli". Obj leid: pt vaevatud, valu lokaliseerib L3, suurim L3-L5 prk palpatoorne valulikkus, kiirgub tuharatesse. Vähene lordoos vasemale. Ette painutus 45 kraadi ulatuses võimalik, sirutus valulik. Vasemale poole painutus suurem kui paremale poole (umbes 20 cm v 5cm käte liikuvus vastavalt suunadele).
Perearsti vastuvõtt 28.12.2023, tegi neuroloogi juurde saatelehe.
Kaebus hetkel jalgade suremistundele mõlemapoolselt reites tagumisel pinnal reie al. kolmandikuni. Kaasuvalt vasema käe suremistunne küünarvarres ulnaarselt küünarliigesest kuni randmeni. Seega probleemiks jalgade tuimus ja käsivarte suremine ja kõrvetustunne , sõrmed, vabad, peab käsi, jalgu kogu aeg ise katsuma,kas on ikka alles.... Töö arvuti taga, logistikuna, saab ka tõusta, liikuda laos jne. Anamneesis nov. 2023. olnud valud vasemas reies, ei saanud lamada paremal küljel, valust löönud "hinge kinni.

Sellest on nüüdseks möödas 4 kuud ning siiani selg korras pole. Närvivalu hakkas paremaks minema pärast Neurontin kuuri tegemist, 50 päeva. Mingi aeg veel lõi paar korda närvi valu. Igapäevaselt on mingi valu paremas tuharas (katsudes valus) ja ka alaseljal teinekord tunne nagu kohe läheks pooleks/ei jaksa hoida selga. Ei oskagi täpset kirjeldust anda sellele.

Olen Youtubest leidnud mõningaid häid harjutusi mis aitavad. Füsios käisin kokku 10 korda (dets/jaan). Pigem aitas küll. 4 kuud möödas aga pikalt istumist ei kannata. Kui tõusen siis nii kange ja naksatus käib läbi. Kui teen harjutusi, siis ka puus ja jalg nõksuvad/kraksuvad.

Röntgenülesvõtte kirjeldus (11.12.2023):
Nimmelordoos on normi piires. Kõigi lülikehade kõrgused on säilinud ja tagaservad on ühel joonel. Kõigi lülikehade servadel on osteofüüte. Nähtavad lülidevahemikud selgelt madaldunud ei ole. L5/S1 kiiljas kuju võib olla arenguline. Fassettliigesed on tavalised.

Kas need osteofüüdid teevad siis seda igapäevast valu?

Neuroloogi juures käisin 18.01.2024 kes kõik kohad hambaorgiga läbi torkis/mingit vibratsiooni kasutas ja ütles et närvid korras. Pandi kirjelduseks kas kodus-tööl kõik korras? Somatiseerunud ärevus?

Eilsest pärastlõunast häbemeluu valulikkus tekkinud (rase kindlasti ei ole) ja ka alaselg oli kohe väga valus õhtuks. On need kõik alaseljaga soetud kuidagi?

Tänud!

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Suremistunne tuharatel ja reite vahel on ohu märk. Kui kaasuvad ka mingid põietalituse häired on vajalik kiire MRT uuring alumise nimmelülidevahelise diski väljasopistuse tuvastamiseks ja neurokirurgi läbivaatus operatsioonivajaduse selgitamiseks kuna oht jäävaks närvikahjustuseks on olemas. Kui ka eeltoodut enam ei esine, soovitan korduvat neuroloogi konsultatsiooni - nn. teist arvamust.

Dr. Ain Pajos
Neurodiagnostika
6748591 kl. 15-16