Spina bifida 19.02.22 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Tere, doktor! Pöördun Teie poole järgmise tervisemurega. Lapseeast saadik on olnud tugevad alaseljavalud ja valud alaseljas pikemate distantside läbimisel, raskuste tõstmistel ja olid ka raseduste ajal (närvivalu oli kohati isegi kõndimisel väga suur). Põhjuseks arvati, et üks seljalüli on pöördunud. Hoopis teisel põhjusel hiljuti tehtud kompuuteruuringu vastusest selgus muuhulgas, et s1 ja s2 lülisammaste vahel on spina bifida. Nahal on selle koha peal paksem rasvapadi. Järeldan, et alaseljavalud on põhjustatud hoopiski sellest. Minu töö on seotud raskuste tõstmisega ja pikkade autosõitudega ja seljavalud on pidevad. Ehmusin väga ära, kui lugesin spina bifida kohta. Kas võin jääda sellest tulevikus ratastooli? Kas ma ei tohiks üldse raskusi tõsta? Teen joogat, seljaharjutusi ei saa palju teha valu tõttu. Kas võimlemine ja jooga on pigem head või peaksin üliettevaatlik olema - põhimõtteliselt on ju seljaaju sealt kohast avatud ja vigastuse korral...ei taha edasi mõeldagi. Kas peaksin kiiremas korras kirurgi juurde aja leidma - lugesin, et 5 % juhtudest võib operatsioon õnnestuda? Mure ja hirm on suur. Tänan teid juba ette vastuse eest.

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Selgroo arenguhäire tõttu on tekkinud alumise lülikaare defekt, mis aga sageli mingeid vaevusi ei põhjusta. Probleemid tekivad siis kui osa kõvakelme kotti koos närvidega on sopistunud selgroodefekti sisse. See aga peaks näha olema uuringutel nagu MRT, CT. Valude põhjus ja ravitaktika selgub neuroloogi konsultatsioonil.

Dr. Ain Pajos
Neurodiagnostika