Alaselja ja puusa valu. 14.07.22 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Vaevlen mitu aastat alaselja hädade käes. Algselt oli tegemist kerge alaselja valuga, mis väljendus enamasti õhtuti magama minnes/öösel, tekitades jalgades nn “rahutute jalgade” sündroomi. Aitas öine võimlemine/venitamine. Aja möödudes, hakkas olukord järjest keerulisemaks minema.Valu hakkas “kiirgama” vasakusse puusa jalga. Selleks, et ööseti magada saada tarbisin erinevaid valuvaigisteid (enamasti ibumax 600mg ja ägenemisel arxociat). Olen käinud pidevalt erinevate füsitetapeutide juures, kuid abi pole leidnud. 2017 aastal on tehtud ka röntgen ülesvõte, mille vastus oli järgmine:

1.Lumbosakraalosa kahes suunas.Lumbaalosas vähene skolioos vasemale nurgaga 7 kraadi - 1.aste Cobb järgi.Lumbaallordoos veidi rõhutatud.L 5-S1 osas kerge ahenemine,osteokondroos võimalikud,mujal lumbaalülivahed pole ahenenud.Lülide nihet ega muud patoloogiat ülesvõtetel ei visualiseeru.2.Vaagen otsesuunas.Luulises osas ülesvõttel patoloogiat ei väljendu,puusaliigespilud hinnatavas osas normipärased.

Suunati ka neuroloogi vastuvõtule, kuid seal mind vaadati läbi ja saadeti uuesti füsioteraapiasse.Muid uuringuid tehtud pole.

Täna, aastal 2022, on olukord selline, et vasakul küljel ma magada üldse ei saa. Surve puusale tekitab tugevat ebamugavustunnet ja valu, mis kiirgab edasi mööda reit alla ja alaselga (rohkem vasakule poole).
Viimasel ajal on hakanud varvastesse tekkima ka ebamugav kõrvetustunne ( ei saa aru kas külmetavad või kuumavad).Ma ei tea, kas need asjad on üldse seotud omavahel.

Ka “valed liigutused”, sundasenditest väljatulemine võivad mõnikord tekitada teravaid valuaistinguid. Valu võib siis kesta mitu päeva. Liikumine siis on häiritud.

Kasutan valu leevendamiseks erinevaid meetodeid: nt valuvaigistid,selja painutamine (kuni tekib liigese “krõks”, venitused, surve tekiramine valupiirkonda ( kasutan selleks kõva, nagadega tennisepalli), mõnikord sooja/kuumakotti, finalgon kreem, olfani plaastrid jne.
Olen proovinud abi leida ka kiropraktiku juurest, käisin seal 2 korda. Rohkem ei julgenud, sest see protseduur oli üsna valus.

Suheliselt lootusetu tunne on. Mida teha?

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Tegemist on progresseeruve diskopaatia ja diski väljavõlvuvusega, tõenäoliselt L5/S1 lülivahemikus, mis võib kahjustada jalanärvi juurt. Valuvaigistid siin asja ei paranda ja võivad viia kroonilise valuni. Ainus viis olukorda parandada on regulaarne ja kestev selja ja kõhulihaste treening selgroogu ümbritseva lihaskorseti tugevdamiseks samas vältides liigutusi ja asendeid mis põhjustavad jalavalu.

Dr. Ain Pajos
Neurodiagnostika