10 a tagune krambihoog ja load 04.02.21 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Hei!
2010. aastal oli mul pärast kõva füüsilist pingutust krambihood ja kokku kukkumine, mille järel saadeti mind Une EEG uuringutele. Sealt avastati mingi näht, mida tõlgendati epilepsiaks. Võtsin selle teatavaks, sain ka mingitlaadi rohud ja olin hoolas. Samuti sain sõita autoga julgelt edasi. Juba 9,5 aastat ei ole mul mingisuguseid nähtusi olnud uutest hoogudest.
Nüüd, kus autojuhi load on vaja kehtivuse lõppemise tõttu välja vahetada ja läbida ka arstlik komisjon, soovis mind perearst jälle neuroloogi juurde saata ja neuroloog omakorda testi tegema, mainides seejuures, et suure tõenäosusega sa lube ei saa? See oli mulle šhokk ja mille peale ma soovisin põhjendusi, kuid mida ei tulnud. Jõuliselt lõpetati visiit ja jäeti teadmatusse. Testil pole veel käinud ja uuringi, et kas selline ajavahe ( pea 10 aastat) viimasest ja esimesest hoost, ei kustuta eos juba kahtlused epilepsia asjus? Olen käinud perearsti juures pea iga aasta ja igati loogiline peaks olema, et digiloos on ka jälg, et mul on sellega kõik korras. Enne testide tegemist sooviksin teada, et kas selline reaksoon arstide poolt on üle pingutamine ja tahtmine mitte süvenenda seadustesse ja reaalsesse situatsioon?
Load on minu karjääri ja elustiili osa ja võrduvad "jalgadega".

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Ep hoog teismeeas viitab üldiselt idiopaatilise (päriliku) epilepsia võimalusele, diagnoosi kinnitab tavaliselt spetsiifiline EEG leid. Tegemist tavaliselt healoomulise olukorraga ja hooge ei pruugi esineda kui vältida magamatust, stressi ja alkoholi. Seadus aga ütleb, et kui ka Ep diagnoosiga hoogusid vähemalt 1 aasta jooksul esinenud ei ole, võib juhtida isiklikku autot.

Dr. Ain Pajos
Neurodiagnostika