Jalalaba krambid ja ebameeldiv tunne jalas 22.11.17 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Mul on kogu elu probleem olnud väga valulike jalalaba krampidega. Krambi ajal väändub suur varvas täitsa teiste varvaste alla ja see ei taha hästi üle minna. Kui noorena läksid krambid kiirelt üle ja võis need unustada (kuni järgmise korrani) siis mõned aastad tagasi probleem süvenes.
Aastal 2014 läks mul jalalaba krampi ja kramp kestis 45 minutit järjest. Ehk oleks kauemgi kestnud, kuid siis võtsin unerohtu ja jäin magama ning hommikul oli jalg korras.
Aastal 2015 kuu aega pärast sünnitust aga muutusid mu mõlemad jalad tuimaks ja jalgades oli pidev krambieelne tunne. Väga ebameeldiv tunne jalas ja kogu aeg. Perearst suunas mind sisearstile ja neuroloogile. Tehti ultraheli mõlema jala veenidest, mis oli korras. Füsioterapeut lasi teha mulle magnetravi, mis võttis jalgadest selle tuima tunde ära, kuid ebameeldiv ja krambieelne tunne jäi jalgadesse edasi. Neuroloog lasi teostada MRT peaajust (Obj: k.n.s. poolt pat. leiuta.), MRT lülisamba nimmeosast (Arvamus/Soovitused: L5/S1 on diski parem paratsentraalne/subartikulaarne protrusioon, parem S1 närvijuur on kontaktis diski) ja ENMG uuringu (ENMG 08.02.2016: motoorsed latentsiajad aeglustunud, eriti vasakul tarsaalnivool. Vasak n.peroneus neuropaatiline. Mõlemapoolselt hüppeliigesed traumeeritud, mõlemapoolselt närv tarsaalkanali nivool kergelt komprimeeritud?). Neuroloog määras raviks laserravi seljale, mis ei teinud mitte midagi. Suvel aga probleem kadus ja ilmnes taas sügisel kui ilmad külmaks läksid. Siis lasin ma perearstil endale antidepressandid kirjutada (kuna tema väitis algusest peale, et mul ärevushäired, mis selliseid kaebusi põhjustavad). Antidepressantide mõju samuti ei täheldanud ja elu läks normaalseks taas kevadel/suvel kui ilmad soojaks läksid.
Nüüd aga novembri alguses juhtus jälle nii, et õues lõid jalga kerged valud ja jalalaba tahtis krampi tõmmata. Kodus pidin väga pingsalt jalga mingites asendites hoidma, et see krampi ei läheks ja sellest ajast saadik on vasakus jalas selline väga ebameeldiv ja vastik tunne. Natuke nagu suruv tunne ja krambitunne jalas, kogu aeg.
Kuna need jalakrambid on väga valusad ja ei taha hästi üle minna, siis ma kardan neid väga ja kui jalga tekib selline krambieelne tunne, tuleb mulle peale paanikahoog. Seda ma saan aru, et hirm nende krampide ees jms on mul peas, aga mis neid krampe põhjustada võib ja miks need üle ei taha minna? ENMG uuringu vastus oli /motoorsed latentsiajad aeglustunud, eriti vasakul tarsaalnivool. Vasak n.peroneus neuropaatiline/. Mis see tähendab? Kas seda ei saa kuidagi ravida?

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

ENMG uuring näitab vasaku jalanärvi kahjustuse järgset seisundit. MRT uuring näitab parema jalanärvi ärrituse võimalust. Närvikahjustused võivad olla põhjuseks sagenenud lihaskrampidele. Lisaks soodustavad lihaskrampe ka vereloome-ja ainevahetushäired nagu aneemia, diabeet, kilpnäärme talituse häired, vere mineraalainete sisalduse häired.
Soovitan läbi perearsti teha põhjalikud vereanalüüsid ja tulla konsultatsioonile.

Tel. 6 748 591
Dr. Ain Pajos
Neurodiagnostika