generaliseerunud epilepsia ja ravimid. 12.06.14 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Tere! Lapsel diagnoositi idiopaatiline generaliseerunud epilepsia 9-aastaselt. Hetkel on ta 15-aastane. Alguses määrati raviks Lamictali ja mingi aeg see ka toimis, aeg-ajalt tõsteti ravimi annust. Poolteist aastat tagasi lisati juurde Topamaxi, kuna hood siiski jätkusid ja tundus, et sellest oli abi. Nyyd aga on hood lisandunud ja ravimi annust ma enam suurendada ei tahaks, kuna laps on väsinud ja väga agresssiivne ning ka õppimisega on raskusi. Kas sellise diagnoosi puhul oleks valproaat parem ravimivariant? Milliseid uuringuid peale EEG ja MRT epilepsiakeskuses veel tehakse? Kui tihti MRT-d tehakse? Meile tehti 6 aastat tagasi, siis oli see korras. Tahaks last aidata, sest elukvaliteet halveneb kogu aeg, suurim probleem on halvenenud mälu.

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Idiopaatiline generaliseerunud epilepsia on lai diagnoos ja hõlmab enamasti healoomulise kaasasündinud hookalduvusega lapsi ja noorukeid kellel õige ravi annab tavaliselt vabaduse hoogudest. Kui asi on kindel, ei ole nt. MRTd vaja teha korduvalt, kuna nähtavat ajukahjustust ei esine. Väga oluline on aga EEG uuring ja hoogude iseloom mis võimaldavad täpsustada diagnoosi ja korrigeerida ravi. Seetõttu konkreetseid ravisoovitusi kirja teel teha ei saa.

Tel 6 748 591
Dr. Ain Pajos