SM ja nõrkus jalgades 18.05.09 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Tere, Dr. Kaarna!
Vabandan, et tuleb pikk ja veidi segaselt kirjutatud kiri, kuid ei oska seda kõike kuidagi ilusti ja lühidalt sõnastada...
Olen SM kahtlusega 26. a.-ne neiu, keda on nüüd pikemat aega juba häirinud nõrkustunne jalgades(varem pole nagu olnud)... ei tea küll kuidas peaks see tunne välja nägema, mida neuroloogid mõtlevad sm-i puhul jalgade nõrkusena, või kas see on ühel jalal aint või võib olla ka kahel jalal korraga.(?) Mul siis mõlemal jalal.
Tunne nagu oleksin teinud sporti üle oma võimete... nt. nagu peale pikamaa jooksu(või võistlusjooksu koolimaja treppidel) on jalgades nõrk ja väsinud tunne(meenutades kooliaja kehalist)... ja järgnevatel päevadel on lihased valusad/kanged.... mul on ka hetkel mingi sarnane tunne..... ka siis kui käed kauaks üles tõsta(näiteks) tekib neis lõpuks väsimus või siuke nõrkustunne- mul jalgades on selline tunne ilma, et oleksin eelnevalt sporti teinud või muidu kuidagi liiga neile...See tunne jalgades on ka siuke pinge tunne lihastes... üks päev kui kiire oli ja üritasin joosta, siis jõudsin jookstud u. 30-60 m, kui jalad olid niinii väsinud ja muutusid justkui raskeks ning tekkis tunne, et kui 10m veel joosta lähevad kintsu- ja sääremarjalihased krampi või kukun ise lihtsalt- jalad lähevad alt... Jalad on nõgemana tundunud juba üle 1 kuu... pigem vist isegi 1,5 kuud- ei mäleta millal see algas. Ei ole lampjalgu ega ole füüsilist vigastust jalgadele olnud. Viimastel päevadel on see mind rohkem häirima hakanud... ei tea kas olen rohkem tähelepanu sellele pöörama hakanud või tõesti ongi nõrkus süvenenud... Eriti on vahet tunda siis kui olen mingi hetk istunud ja siis hakkan liikuma(esimest korda kui seda teadlikult tähele panin, oli see bussist väljudes, olles eelnevalt 30 min. istunud, liikudes- u. 1 km- pere juurde, kus last hoian). Vahel on ka mingi ebamäärane valu tunne lihastes... siuke... kuidas öeldagi... tunne, et pingutan lihast rohkem kui ta tahaks... nt. kükki ja püsti ei jõua korduvalt tõusta... 3x tõusen ja siis on lihased nii valusad/pinges... see möödub suht kiiresti kui ma enam ei pinguta- st. ka ei ole enam kükkis asendis.
Samas ma ise olen muutunud natuke skpetiliseks igasuguste taoliste ebamääraste tundmuste suhtes( selles mõttes, et kas need on seotud sm-iga või mitte). Ei taha enne oma neuroloogile aega kinni panna( tean et saaksin väljaspool järjekorda), kui on teada, et tegu ikka tõesti on sm-ile viitava ägenemisega(varem pole fikseeritud ägenemisi olnud). Ebaaus oleks trügida vahele neile, kes on arstiaega oodanud 2 kuud või kauemgi.... ja äkki mul polegi midagi häda...kujutan endale probleemi ette...tegelikult lihtsalt olen treenimatu- kuigi pole kunagi otseselt trenni teinud. Ei ole ülekaaluline, hoopis u. 5 kg alakaalus( ei pea mingeid dieete,on kiire seedimine). Olen kutseline lapsehoidja ja saan oma energiavarud 2- aastastega mängides ja pidevalt neil sabas sörkides maha laetud .
Muidu peaksin minema korralisele "ülevaatusele" ja MRTsse alles sept.-s( siis saab 1 a. mööda ajast mil olin haiglas uuringutel) Ja üldse- kui sept. 2008 oli seljaaju kaelaosa puhas, kolded olid ainult peas, kas siis saab esineda jalgadega probleeme( mõtlen siis hetkel seda nõrkustunnet)... kas see ei tähendaks siis, et kolle peaks olema seljas..või võib jalgade häda puhul olla siiski ka peas? ja kas nõrkustunne saab/tohib kesta nii kaua(SMi järgi siis)...?

Panen kirja ka selle info, mis tuli haiglas uuringul olles välja ((ei olnud sel hetkel ägenemist, lihtsalt pandi uuringutele, kuna polikliiniku neuroloog(haiglas oli teine- tema juures hakkangi käima) leidis kolded peaajust juuni 2007 ja alates tollest aastast on mul ka pidev väsimus ja väga sageli pearinglushood(betacerc ei mõjunud),pearinglus süveneb siis kui olen väsinud. 2008 aastast on olnud imelikud ärasuremistunded(ilma nõelatorketeta, vaid see tunne mis eelneb sellele) vasakus käes ja jalas -praeguseks on olnud kõikides kätes- jalgades, kestusega paarist tunnist kuni 3 päevani)). : "Patsiendil esineb hüperalgeesia ja ka hüpesteesia labajalgadel;kõõlusperiostaalrefl. vallandavad, patellaar- ja Achilles refl. elavad, kõhurefl. olemas, kuid vasaku kõhurefl. kustuvad kiiremini; plantaarrefl. ei vallandu.
Suur visiit: kaebused 1,5 a.tuimustunded episoodilise kuluga,väsimus ja pearinglus püsivalt; olemas kerge püramidaalsündroom( jalgadel refl elavamad, plantaarrefl ei vallandu, vasaku kõhurefl kustuvad kiiremini ning tundlikkusehäired jalgadel, liikvoris IgG indeksi tõus 0,92 kuid oligoklonaalsed ak. negatiivsed(arsti sõnul tehti seda isegi 2x, kuna tulemus on vastuoluline) ja MRT-s sobiva lokalisatsiooniga kolded, kuigi SM kriteeriume ei täida. Kindlat SMi diagnoosida ei saa kuna MRT kriteeriumid ei ole täidetud. Esialgu jääb arvamus, et tegu võiks olla atüüpilise kliiniliselt isoleeritud sündroomiga(ACIS).MRT peaajust dünaamikas aasta pärast( jääb SM osas jälgimisele)."
Lisan ka MRT vastuse peast ( kaela osa oli puhas): "Natiivuuringul tuleb T2 ja FLAIR sekventsides esile 2 intensiivse signaaliga mõne mm kollet: paremal F-l periventrikulaarsel ja vasemal F-l subkortikaalsel( c.externa eesmises osas). Mujal ajukoes, s.h. C. Callosumis koldeid ei ilmne. Kontrasteeruvaid koldeid ei ilmne. Ekstratserebraalsed liikvoriruumid on normaalsed. SM kriteeriume leid ei täida. Võrreldes varasemate piltidega- dünaamikata."
Kui tõenäoline on kogu seda infot arvesse võttes, et mul on ägenemine... 2008 sept. ja 2007 juuni tehtud MRT-s ei olevat olulisi muutusi. Ja kuidas saab üldse nii olla, et igg indeks on 0,92 kuid oligokl. on negatiivsed....? sain aru tookord arsti jutust, et mõlemad peaks kas olema korras või siis korrast ära... ja kui 2007 juuni ja 2008 sept. uuringutel ei ole muutusi... siis pole eriti tõenäoline ju et neid ka nüüd on... või on... isegi kui mul sept. SMile viitavat aktiivsust ei olnud( mõtlen siis neid oligo... vööte)?ja arusaamatuks on jäänud ka see osa, kas osad häired võivad esineda ka koldeid põhjustamata?(tean et vastupidi on võimalik- et kõik kolded ei põhjusta ägenemisi)nt. see, et mul on esinenud korduvalt seda suremistunnet nii kätes kui jalgades ja ka pearinglust?Või kas võib seda nõrkusetunnet põhjendada ka kuidagi muud moodi, kui SMiga seonduvat?
Tean, et kiri pikk ja segane ja küsimusi põimitud "siia-sinna", kuid siiski paluksin Teie arvamust ja vastuseid segaseks jäänud asjadele- arsti visiidil olles poleks aega seda kõike küsida, ega oleks meeleski ja vist ei julgeks ka... kuigi arst on mul väga-väga tore, ei tahaks ma enne teda tülitada kui tõesti selleks vajadus on. Mul on olemas arsti e-mail.
Aitäh, K

Arst vastas:

dr Katrin Kaarna

Neuroloog

Päevakirurgia Erakliinik Medex

Tänan Teid kirja eest!
See on tõesti üsna pikk ja kohati faktide osas ebaselge.

Kuna arstidel on Teie kaebuste ja täiendavate uuringute tulemusena kahtlus degeneratiivsele närvihaigusele ( sclerosis multiplex ) ning umbes kuu aega on Teil probleemiks haiguse võimalikule ägenemisele viitav jalgade nõrkus, siis palun Teil oma raviarstiga koheselt ühendust võtta ja teda sellest teavitada!

Haiguskolded ei pruugi alati visualiseeruda, sest nad võivad näiteks olla uurimisaparaadi lahutusvõimest pisemad , samuti võib lisanduda uusi koldeid, mida eelmisel korral ei olnud.

Parimat soovides,
katrin kaarna