Valu paremas sääres, lihasjäikus 27.02.09 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Tervist,

Olen 34 aastane mees, pikkust 187, kaalu hetkel 87kg.
Olen tegelenud 2-3 aastat regulaarselt tervisejooksuga (6-10 km 2-3 korda nädalas, kusagil keksmise tempoga 5 min. kilomeeter). 2008 augustis õnnestus mul ühel veidi jahedamal päeval oma parem säär ära venitada, kohe suhteliselt jooksu alguses.
pidasin pausi kusagil 2 nädalat, määrisin viprosaliga ja jätkasin jooksmas käimist, alguses veidi ettevaatlikult, aeglasemalt ja lühema distantsiga.
pärast 3. - 4. korda otsustasin jooksu lõpus (kui lihas justkui on soe) veidi kiirust lisada, jala väljasirutades venitasin lihast taas õige pisut.
nii. uuesti 10 päeva pausi, väikest viisi uus algus, väiksemad koormused.
jätkasin jooksuga tegelemist kuni aasta lõpuni, oluliselt ettevaatlikumalt, vähesegi krambi või venitustunde tekkimise puhul aeglustasin tempot või jäin üldse seisma. pärast jooksu sai reglulaarselt lihaseid venitatud. kummatigi aga kangus sääres jäi püsima.
jaanuari 1.nädalal, ühel tantsuõhtul venitasin sääre ära aeglast valssi tantsides. sellest ajast pole jooksmas käinud. küll mõned korrad tänaval niisama sörgisammu teind. säär püsib kangena.
külmade ilmade jätkudes siin 2009 veebruaris olen mõnel nädalavahetusel uisutanud (kusagil 10 km korraga) , otseselt uisutamise ajal säärelihas kuidagi tunda ei anna. järgmistel päevadel jälle on just parem säär väga kange.
viimasel kuu aja jooksul seoses uisutamisega on mul õnnestunud ka teisi jalalihasied vähemal määralt ära venitada. kusjuures ma püüan spestiaalselt tagasi hoida ja järske jõulisi liigutusi vältida.
sel nädalal venitasin sääre ära kõhulihaste pingis istessetõuse tehes. naerukoht.
aga juba tahaks kangesti joosta.
mida teha?

kaimo

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Küsimus tuleks saata traumatoloogile. Tegemist ei ole neuroloogilise haigusega.

Dr. Ain Pajos