L5/S1 mahukas paratsentraalne ekstrusioonn 13.02.08 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Väga tugev selja- ja jalavalu kolmandat nädalat, parem jalg "ei kanna", põlvest ei ole võimalik sirutada, labajalg tundetu, alakõht tundetu nagu pärast keisrilõiget, parem labajalg külmetab(kuigi on katsudes soe).Olen päris pikali, hädavajalikud käigud teen majas karkude abil. Neuroloog kirjutas valuvaigistid ja saatis MRT uuringutele. Allpool MRT tulemused. Palun Teie arvamust kas on vajalik opereerida?

Kliinilised andmed: Tugev valu p.jalg, p.õndlas ja kiirgub väikestesse varvastesse. Obj. skolioos, palp.väga valus. Pareese ei ole. Radiculopathia S1 dex.

MRT uuring lülisamba nimme ja ristluu piirkonnast. Nimmelordoos on lamenenud. Alumises lumbaalosas luuline kanal kongenitaalselt suhteliselt kitsas (L4 kõrgusel sagitaalmõõt 1cm; L5 kõrgusel 0,9cm). uuringul ilmnevad degneratiivsed muutused L4/5 ja L5/S1 diskides- diskide signaal muutunud, kõrgused veidi langenud. L4/5 diski suhteliselt väikese ulatusega tsentraaalne ekstrusioon kerge durakoti kompressiooniga eesmiselt. L5/S1 diski mahukas parempoolne paratsentraalne ekstrusioon, samas ka fasett-liigesed mõnevõrra suurenenud, spinaalkanal sellel kõrgusel oluliselt ahenenud; MR müelograafial vastavalt sellel kõrgusel liikvorisignaali puudumine. Kõrgemad Lumbaaldiskid oluliste muutusteta. Conus medullaris iseärasusteta.

ARVAMUS: L5/S1 diski mahukas parempoolne paratsentraalne ekstrusioon;
L4/5 diski suhteliselt väikese ulatusega tsentraalne ekstrusioon.

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Valude põhjuseks on lülidevahelise kõhrketta nihkumine paremale-taha ja jalanärvi vigastus-kompressioon. Kui lamades valude vähenemist ja jala jõu taastumist ei ole toimunud, vajate tõenäoliselt operatsiooni närvijuure vabastamiseks. Kui valud on väga ägedad, pöörduge Mustamäe Haigla või Tartu Kliinikumi EMOsse(erakorralise meditsiini osakond).

Dr. Ain Pajos
tel 6 748 591