Korduv seljadiski probleem 09.01.22 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

2020 a tehtud s1/L5 vahelisele diskile operatsioon:
Oo info:
Diagnoos: Radiculopathia S1 bilateralis (M54.1) Haigestunud umbes aasta tagasi valudega
nimmes kiirgumisega mõlemasse jalga S1 innervatsiooni alale. Aegamööda vaevused progresseerunud.

Ambulatoorselt tehtud MRT uuring mille alusel küllalt mahukas diskiprolaps tsentraalne
L5/S1 vahemikus mis komprimeerib mõlemat S1 närvijuurt. Samuti protrusioon ka L4/5
vahemikus ning antud piirkonna stenoos. Kuid närvijuured seal vabad. Objektiivselt:
düsesteesia S1 innervatsiooni alal, Lasegue bilateraalselt 70°. Näidustatud kirurgiline
ravi.
21.01.2020 operatsioon. Tehtud vasakult S1/L5 interlaminektoomia ning eemaldatud keskasendi
diskiprolaps mis komprimeerib närvijuuri. Postop periood tüsistusteta. Lahkudes haiglast
püsib säärelihaste jäikus ning valulikkus nimmepiirkonnas. Selg radikulaarse leiuta.

Paranesin umbes 7 kuud kuni sain normaalselt kõndida. Valu oli kadunud kohe peale operatsiooni, aga vasak jalalaba ja säär oli täiesti tuimad. Umbes 2021 jaanuaris, ehk aasta aega hiljem oli vasakus jalas ka 90 % jõud tagasi püsib siiani. Kõiki asju sian teha. Käisin jõusaalis, sain joosta hüpata jne. Probleeme polnud. Jõusaalis tegin kõike õige tehnikaga, valusid polnud. Küll, aga töö oli see, millega 2021 oktoobri kuus tegin seljale nädal aega rasket tööd tehes liiga. Peale seda samasugune seljavalu alumise diski juures tagasi. Häirib elamist. Väldin nii palju istumist, kui saan, käin jalutamas, raskeid asju ei tee, puhkan palju, teen kodus harjutusi, olemas ka seljavenituspink, mida kasutan väga ettevaatlikult madala kraadi juures juba 2 kuud. Selja vigastusest on möödas 3 kuud, paranemismärke ei näe. Hetkel kõige varasem neurokirurgi aeg, mille sain on aprillis. Käisin ka enne seda valu algust paar nädalat, magnettomograafias ja sealt tuli välja ka:

L4/L5 ja L5/S1 lülivahediskide
protrusioonid tsentraalsel, mis ahendavad spinaalkanalit. Kokkuvõte: Spinaalstenoos
L4/L5 ja L5/S1 kõrgustel. Appendiksi lähedal rasvkoes on kaks ebaselge etioloogiaga
suurenenud lümfisõlme.

See oli siis enne seda, kui valud hakkasid. Nüüd on asi kindlasti hullem.

Kas on lootust, et see paraneb ise või pean taaskord operatsiooni läbima? Olen noor mees ja sooviks normaalset elu elada. Hetkeline asi segab, tööd, trenni, igapäevaelu.

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Diskioperatsiooni näidustuseks on tugev jalanärvide kahjustus mis põhjustab labajala nõrkust ja tuimust, ka tuimustunnet reite vahel ja põietalituse häireid. Vahel ka tugev ja kauakestnud jalavalu. Otsustamiseks operatsioonivajaduse üle on vajalik peale MRT uuringu ka neuroloogi läbivaatus.

Tel. 6748591
Dr. Ain Pajos
Neurodiagnostika