Mälukaotus 20.11.01 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Ühel hommikul, kui olin olnud ärkvel ja toimetanud aktiivselt juba tund aega, hakkas silmade ees kõik järsku keerlema ja edasi ma ei mäleta mitte midagi. Kahjuks magas kogu pere, nii et ma ei tea, mis veel edasi juhtus. Olin sel momendil just oma koduaias. Ärkasin ca tund aega hiljem voodis, pea valutas metsikult ja ajas tugevalt iiveldama. Abikaasa kutsus kiirabi - vererõhk oli korras ( 100/70 ). Käisin haiglas tegemas peast röntgenit ja tehti ka kompuutertomograafia - "koldelisi muutusi ei esine" oli seal kirjas. Neuroloog küsis, kas ma kukkusin. Ma ei mäleta seda, kuid olin siiski kukkunud, sest kodus märkasin, et jope oli mullane, pea samamoodi. Sama päeva õhtul hakkasin tundma, et keele serv valutab - olin selle katki hammustanud. Järgmisel päeval tundsin, et kõik lihased on täiesti valusad, nagu oleks üleliia trenni teinud. Ja olin saanud kõva matsu selja alaosale, selg valutab ka praegu - kolm nädalat hiljem. Neuroloog ütles, et mul oli epileptiline hoog. Kaks korda peale seda hoogu on mul öösiti löönud jalalihased nii krampi, et karjuma ajab. EEG ootab ees. Vereanalüüs oli korras, vaid sete oli 22. Esialgseks raviks määratud ( vist karbamasepiin ) rohi oli nii jubedate kõrvalnähtudega iiveldamisest kuni tohutu peapöörituseni, et seda ma edasi ei võta.

Kas see kõik tähendab epilepsiat? Kui ei, siis millest selline hoog võib tulla? Mida näitab EEG? Olen muidu migreeniga hädas, kuid viimased paar kuud on lisandunud veel teistsugune valu - selline suruv, nagu kohe-kohe lendaks pea kildudeks. Ootan huviga vastust.

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

EEG uuring (elektroentsefalograafia) on olulise tähtsusega , kuna võib näidata lühiajalist, epilepsiale iseloomulikku häiret ajutegevuses. Epilepsiaravimeid (karbamasepiin) määratakse tavaliselt peale diagnoosi kinnitamist EEG uuringu poolt, või peale korduvaid, pealtnägijate kirjeldusele tuginevaid ilmseid epilepsiahooge, kuna ravi kestab aastaid. Ravimi võtmist tuleb alustada väikeste annustega (tavaliselt pool tabletti päevas) et vältida ebameeldivaid kõrvalmõjusid.

Epilepsia ja migreeni koosesinemine samal isikul on üsna sage.

Dr Ain Pajos