Kas ikka on kolmiknärv? 08.02.07 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Tere.
Kirjutan teile Saaremaalt, oma 76 aastase ema murest. Tal on diagnoositud kolmiknärvi põletik. Asi sai alguse hammastest ja proteesidest. Haiged hambad parandati, mida ei saadud, tõmmati välja ja valmistati proteesid. Need olid aga parempoolsest tagumisest otsast väga kitsad ja tegid igemele ja suulaele tugevat valu. Lihviti ja parandati, kuni hakkasid enam-vähem sobima, aga päris mugavaks ei saadudki. Pika katsetuse järel läksid paiste ülemine parempoolne ige ja näo parem pool. Hambaarst tegi mis suutis, aga lõpuks läksime Tallinna Mustamäe Haigla näo - ja lõualuukirurgide palvele, kus emale tehti 2004. a. novembris esimene operatsioon. Diagnoos - juretsüst. Luulise akna kaudu eemaldatud tsüstikott. Korraks olid mured murtud, aga teisele opile läksime samasse haiglasse 2005. aasta aprillis - eemaldatud tsüstjas tuumor. Siis jälle korraks koju ja kolmandale opile 2005. aasta detsembris - parema ülalõualuu ülaosas tumoroosne moodustis, paremas põskkoopas põletikulised muutused. Kolmanda opi järgselt öeldi haiglast, et enam ei ole sealt midagi opereerida, tundub, et oppide käigus on kolmiknärv saanud viga ja nüüd tuleb seda ravida. Kirjutati carbalexi, 200; phenydani,100. Carbalexi sai ema tarvitada 6 päeva, siis hakkasid kaduma tasakaal, nägemine halvenes ja seepeale keelas kohalik närviarst edasise tarvitamise. Ülitugeva valu vaigistamiseks on võtnud dolmeni, dicloberli, tramadoli, nii 50-st kui 100-st, ketoprofeni 100 - st. Algul oli valuvaigistitest abi, aga enam ei ole. Oleme käinud abi palumas Tallinna valukabinetist, Tartu neurokirurgia kliinikust , rääkimata enamustest kohalikest arstidest - kahjuks ei oska keegi meid aidata. Neurokirurgia kliinikus räägiti sealsest võimalusest teha opiga kolmik - närviharu kahjutuks, räägiti ka kaasnevatest riskidest patsiendile ja kuna arvati, et patsiendil on väga palju muid haigusi, on op väga suure riskiga. Lisaks tugevale valule paremas ülalõuas (opitud igemes) on emal südame rütmihäire, kõrge vererõhk, opitud kilpnääre (tarvitab pidevalt ravimeid), unetus( tarvitab pikka aega imovani), mis arusaadavalt teeb ravivõimaluse väga keerukaks. Ta ise on väga kahtleval seisukohal kolmiknärvi suhtes, pigem arvab, et äkki on tegu põskkoopaga? (Nooruses opereeritud nii põsk - kui otsmikukoopaid korduvalt).
Nüüd minu küsimused pärast väga pikka sissejuhatust: 1)kas on võimalik kindlaks teha, et pidev valu on tingitud kolmiknärvist, 2) oleme kuulnud, et tehakse ka alkoholi süsti, kas see võiks aidata, kui jah, siis kus seda tehakse, tean, et Kuressaares ei tehta, 3)planeerime minna nõelravi arsti juurde, kas sellest võiks abi olla ja viimane küsimus: 4)kas teie vastuvõtule on võimalik pääseda, äkki oskate meid selles suures mures aidata.
Aitäh ja vabandust nii pika kirjelduse pärast. Tütar.

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Kolmiknärvi neuralgia vajab spetsiifilist ravi, mis enamasti aitab. On võimalikud aga tugevad näovalud mõnel teisel põhjusel. Helistage või Tallinnas olles tulge läbi, et saaks asjaolusi täpsustada.

Dr. Ain Pajos
tel. 6 748 591