Paresis n.radialis dex. 03.01.06 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Tere!
19a noormehele pandi traumapunktis diagnoos paresis n.radialis dex.Ta ei saa normaalselt liigutada parema käe kolme viimast sõrme. Nende sõrmede liikumisulatus on piiratud, sõrmi rusikasse saab tõmmata, aga labakätt normaalselt sirgeks ajada ei saa. Sõrmed tundetud ei ole, valu ka pole. Soovitati füsioteraapiat ja kui asi ei parane, siis 3 nädala pärast minna neuroloogi vastuvõtule.
Poiss ütleb, et olevat oma labakäe vana-aasta õhtul tugevasti ära löönud ja hommikul ärgates avastanud, et sõrmed ei liigu normaalselt. Kuna ta oli võrdlemisi palju alkoholi pruukinud, võis käsi magades ka halvas asendis olla.
Tahaksin teada, millised füsioteraapilised protseduurid oleksid antud juhul kõige kasulikumad ja mida saaks iseseisvalt teha (kui ise masseerida, kas siis põhiliset sõrmi või ka käsivart, kuigi see liigub normaalselt). Kas sellele käele peab andma puhkust või tohib teha ka mingisugust füüsilist tööd?
Milline on prognoos, kui kaua võiks paranemine kesta?

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Tegemist on tõenäoliselt nn. laupäevahommikuse halvatusega kus seoses alkoholist tingitud sügava unega võib käsi jääda rippu üle kõva voodiserva ja pikaajaline närvikompressioon lõpeb kahjustusega. Paranemine on tavaliselt iseeneslik kuid võtab palju aega. Abi on rohkem ravivõimlemisest- tuleb püüda sõrmi ja käelaba sirutada.

Dr. Ain Pajos