Peavalu, surve peas, pearinglus. 16.11.05 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Tere

Olen 25 aastane naine, 1 lapse ema. Mure on suur ja keeruline. Kuni 29 juulini olin terve ja tegus inimene. Siis päevapealt poes olles läks enesetunne väga halvaks (süda tagus, iiveldas, nõrkus, jõuetus, meeletu surve peas). Helistasin kiirabisse, naerdi telefoni teisel pool ja öeldi, et rahunege maha. No nii, see selleks. Olemine aga ei paranenud, nädala pärast läksin ise valvetuppa, sest peas surumine oli ikka üle mõistuse, ka nägemine oli häiritud ning väga segane oli kõik. Jälle naerdi, tehti rahustav süst ja soovitati oma eluga midagi põnevat peale hakata. Olin veel nädalajagu kodus pikali, ei jaksanud teisele korruselegi kõndida. Siis läksin silmad pisarais perearstile. Müts maha tema ees, sest ta võttis kätte ja tegi puukentsefaliidi analüüsi (olen vaktsineeritud 2 süstiga). kahe nädala pärast saingi positiivse vastuse (vereproovist võetuna olid mõlemad näitajad positiivsed). Samal ajal, enne entsefaliidi vastust tehti ka peaaju MRT. Tulemus oli järgmine: Esisarvede vahel III vatsakese peal suhteliselt suur (4,5*1,1 cm) liikvori signaaliga moodustis, mille sisu homogeenne. Ekspansiivne efekt väljendunud ei ole. LIsaks veel lakunaarsed (võimalik et isheemilised) väikestele veresoontele omased kahjustuskolded vasakul basaalganglionides. Septum pellucidi et vergae. neuroloog helistas ka Tallinnasse dr Leitnerile, kes ütles kirjelduse põhjal et juhuleid ja kaasasündinud ning mitte midagi sellega ette ei võeta, aasta pärast lihtsalt uus MRT.

Nii, august ja september oli siis enesetunne väga halb. Raviks sain Prednisoloni hormooniablette 10 päeva ning haiglas tilgutati ka organismi üldtugevdavaid aineid. Kõik läks paremuse poole. Siis aga oktoobri alguses hakkas tugev kaelavalu (juuste piiril) ning ka kange on kael. Ette ja külgedele saab vabalt liigutada, taha kallutades aga väga valus ja kange. Perearst kirjutas clotami ja käski võtta ibuprofeni, mitte mingit mõju. Kaelaröntgen oli korras. Samuti on uuritud kõik muud organid (süda, kaelasooned, kilpnääre, magu, kõhu UH, günekoloog, psühhiaater, psühholoog). Entsefaliidi ajal oli ka kerge ärevushäire, kuid ka see on taandunud.

Nüüdseks on jäänud veel see tugev kaelavalu ning surumistunne peas (eriti otsmikul ja meelekohtades). Samuti on aeg ajalt käies tunne nagu kohe kukuksin kokku, samas ei ole kordagi veel kukkunud. Kael valutab ka niisama, kui ei liiguta. Ühesõnaga on paras kompott koos ja perearst juba laiutas käsi ning pakkus et äkki kõik ikkagi veel entsefaliidi mõju.

Nüüd paluksingi Teie arvamust, mis annab kaela sellist valu ja pinget ning samuti see surve peas(surve on olnud pidevalt nüüdseks 3,5 kuud)? Kas äkki oleks siiski vaja selle tsüsti edasine uurimine(see on tegelikult ka minu enda kõige suuremaks mureks)? Kas puukentsefaliit võib anda tõesti nii pikalt veel tunda?Äkki aitaks kaela puhul mingisugune ravivõimlemine vms?

Ühesõnaga mõistus ja hea tuju hakkab otsa saama kõige selle segase looga.

Väga tänan hea nõu eest

Kõike head
Silja

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Kirja teel konkreetset nõu anda ei saa kuna vajalik on läbivaatus ja uuringuvastustega tutvumine. Soovitan küsida oma neuroloogilt või tulla vastuvõtule.

Dr. Ain Pajos