seljavalu ristluude piirkonnas 02.06.02 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Olen 25 a naine ja tervisega pole probleeme olnud, kuid umbes viimased 3 nadalat on selg ristluude juurest valutanud (tagurpidi T -kujuliselt). Kaisin nadal aega suusapuhkusel (slaalom) ja 4-5 paeva parast seda hakkas selg istudes valutama. Samuti seistes, naiteks kui syya tegin. Pikali heites laks valu m6ne aja parast yle. Arvasin, et tegu on ylepingutusega, kuna polnud varem nii palju jarjest suusatanud. Valu lakski nagu yle, kuid tuli paari nadala parast nadal enne eksamit tagasi ja hullemini. V6tsin paracetamooli ja see aitas (1-2 tbl paevas). Kas asi v6ib olla narvidest, stressist v6i on tegu millegi muuga? (Olen viimased 5 nadalat pidevalt voodis istunud ja 6ppinud.) Kas see laheb ise yle (hakkasin ujumas kaima ja parast ujumist on palju parem)? Laheksin arsti juurde, kuid elan Norras ja siin on hirmus pikad jarjekorrad... Ja eraarstid on minu jaoks liiga kallid. Teid ette tanades, Kati

Arst vastas:

dr Katrin Kaarna

Neuroloog

Päevakirurgia Erakliinik Medex

Tere Kati,

Aitäh küsimuse esitamise eest.
Loodan, et eksamiteks ettevalmistamise periood ei ole väga häiritud seljaprobleemide tõttu.
Ilma teid nägemata ja neuroloogiliselt uurimata ei ole aga päris kindlalt võimalik öelda, mis on konkreetselt teie seljaprobleemi põhjuseks.
Pika ja põhjaliku eellloo alusel võiks aga arvata, et tegemist on esialgselt ehk vähese treenituse foonil tekkinud ülepingega seljalihastes ja lülisambas.
Kui ujumine Teile leevendust toob, võibki järeldada, et selg tahab treenimist : võimlemine, eelkõige sirutus ja painutusharjurtused, s.h. ujumine on parimad.
Ei soovita esialgu põrutamist ( aeroobika, rattasõit, ka pikamajooks), kuid joogaharjutused on igati sobivad.
Tugevate valude puhul võib kasutada tõesti leebemaid valuvaigisteid, mida te juba ka teinud olete.
Stressiga siin tõenäoliselt tegemist ei ole, kuid kui valud kestavad väga pikka aega, ja on igapäevaelu segavad, võib kujuneda sellest ka stress.Seega, püüdke pingelise õpinguperioodi jooksul tegeleda aktiivselt spordiga, viibige värskes õhus, jalutage.
Kui probleemid jätkuvad, tuleb aga siiski pöörduda täpsemaks uurimiseks neuroloogi või ka ortopeedi poole. Usun, et ka perearst saab teha esmatasandi uuringud.
Õppimiseks aga ärge kasutage voodit, see ei ole seljalihastele kuigi hea. Parimaks loetakse siiski lauataga õppimist.
Kui aga siiski voodis kõhuli armastate õppida, pange padi kõhu alla, et vältida ülesirutust seljas.

Parimate tervitustega,
Teie arst