Tsüst peas ja peavalud 04.11.16 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Aastal 2004 avastati peas arahnoidaaltsüst mõõtmetega 2,3X3,4X4,5 cm, vaevusteks olid sel ajal peavalud.
25.06.2012 uuringu vastus: T1, T2 ja FLAIR sekventsid erinevates tasapindades +dif. uuring + spets kitsa kihiga sekv. T - sagaratest
Paremal temporaalselt ja fis. Sylvi piirkonnas
max 24 mm diameetriga arahnoidaaltsüst , mis põhjustab parema T - sagara kompressioonni ja sisslokatsiooni eest - > taha ja T - sarve kerget kompressiooni ja dislokatsiooni eest - > taha .Võrreldes 2010.a. MRT uuringuga pole arahnoidaaltsüst suurenenud
Teised liikvoriruumid, ajustruktuurid normaalses asendis, normaalse kuju ja suurusega. Ajukoes koldelisi muutusi ja difusioonihäiret ei esine. Luulised struktuurid ja paranasaalurked ii.
24.03.2015 uuringu vastus: Ajukoes selget patoloogilist struktuurimuutust ei erista.
Parema temporaalsagara tipu piirkonnas 3 x 3,5 x 5 cm arahnoidaaltsüst, mis dünaamikata. Liikvoriruumide laius ja konfiguratsioon muus osas normipärased. TOF MRA uuringul ajuarterid iseärasusteta. Paremal temporaalluu püramiidi tipu piirkonnas T2/T1 hüperintensiivse signaaliga ala - nn "trapped fluid" (näha ka eelnevatel KT ja MRT uruingutel). Ninakõrvalkoopad ja oimuluude õhuruumid muus osas normipäraselt sümmeetriliselt aereeritud.

Lisaks on viimasel ajal ka vererõhk tõusnud, pidevalt on 160/90-110 ja pulss on normaalne.
Viimase neuroloogi vastus oli, et edaspidi pole antud tsüsti vaja kontrolliga, kuid eelnevad neuroloogid on öelnud, et iga aasta tuleb kontrollis käia - ei tea enam keda uskuda.

Siit ka küsimused:
1. Näha on, et tsüst on reaalselt suurenenud - kas arstide keeles võib öelda, et "jah" on suurenenud ja seda peab jälgima?
2. Kas antud piirkonna tsüst võib tekitada ka peavalusid (terve pea on pidevalt valuline, põhiliselt otsaesine ja ajude keskel), mõjuda vererõhule ja põhjustada parema jala nõrkust (jalg kaob nö "vahepeal alt" hetkeks, olen pidanud minu korda kukkuma, kuid olen saanud enne toetuspinna käe alla)?
3. Mida tähendab "trapped fluid"?
4. Kui antud tsüst võib olla probleemide põhjuseks, siis kas sellega annaks midagi ette võtta?

Tänasel hetkel ravimeid ei tarvita, peavalude puhul neelaksin kogu aeg valuvaigisteid, kuid olen sellest loobunud, et mitte sattuda sõltuvusse.

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Arahnoidaaltsüstid tavaliselt on asümptomaatilised (ei põhjusta vaevusi) ega nõua eriravi. Konkreetsel juhul on õigem nõu küsida neuroloogilt, kes on näinud korduvalt tehtud uuringuid ja teostanud ka Teile läbivaatuse.

Dr. Ain Pajos
tel. 6 748 591
Neurodiagnostika