Selja- ja jalavalud. 25.11.12 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Tere.
Alustuseks ütlen niipalju, et olen 37- aastane naine, kes terve elu tegelenud spordiga ja kindlasti ei ole ma see inimene, kes ilma põhjuseta arsti juurde jookseb, pigem väldin seda ja üritan ise hakkama saada, kuid nüüd olen silmitsi suure probleemiga. Nimelt seljaprobleemid. Parema ülevaate andmiseks alustan päris algusest.
Umbes 15 aastat tagasi sain sportimisel seljatrauma, käis läbi väike nõks ja siis järgnes iiveldus ja seejärel valu. Arsti juures käisin, kuid öeldi, et noor inimene, küll läheb üle, anti mingid rohud (enam ei mäleta millised), aga sellega asi lõppes. Vaevas see mind pikka aega umbes pool aastat ja siis läks niivõrd kuivõrd paremaks. Samas jäi see asi korduma, umbes kord aastas, suudan meenutada seitse korda. Alati on üks ja sama stsenaarium, algul väike nõks seljas, siis iiveldus ja siis valu. Tavaliselt sain järgneval päeval liikuma ja arsti juures ei käinud, kuni nüüd aasta tagasi käis jälle nõks, kõik nii nagu eespool kirjeldatud, aga kuna tööle ei saanud, läksin arsti juurde ja olin haiguslehel umbes kuu aega, perearst saatis röntgenisse ja see näitas deformeerunud kettaid ja vahe kahe lüli vahel(nimmepiirkond). Seejärel saadeti konsultatsioonile neuroloogi juurde ja määratud MRT uuring. Kuna mul ei ole hetkel neid tulemusi käepärast, üritan edastada vastuse oma sõnadega. Degeneratiivsed muutused diskides, millest ühel oli vist 4 mm nihkumine. Neuroloog põhjendas neid kordumisi sellega, et ilmselt see ketas liigub, puudutab ära närvi ja liigub tagasi. Suunati mind taastusravisse, kus käisin umbes 3 kuu jooksul,(ravivõimlemine, massaaž, elektriravi). Taastusravi ajal hakkasin tundma valu paremas jalas, algul põlves, siis järjest allpool, kuni varbad hakkasid tunduma imelikud, nagu oleks kanged ja jalalaba oli ka valus. Samas selg oli parem ja seljavalu oli selleks ajaks enamasti kadunud.
Taastusravi arst saatis tagasi mind sinna suunanud neuroloogi juurde ja too omakorda Tallinnasse neurokirurgi vastuvõtule. Kuna vahepeal olid pikad ootejärjekorrad läks asi järjest hullemaks ja mina ise ei ole eriline kodusistuja tüüp, siis käisin kõik see aeg ka tööl. Selle aja jooksul jõudis seljast veel üks nõks läbi käia ja stsenaarium ikka sama mis eespool kirjeldatud, aga seekord ikka võttis jalad pehmeks nii, et töölt tulles ei saanud enam autost välja, kui lõpuks sain siis tuppa, läksin peaaegu neljakäpukil. Umbes nädalaga kadus see seljavalu ära, aga jalavalu oli läinud tugevamaks, lisandus tirimise tunne, sipelgad, eriti allpool põlve. Tänaseks on lisandunud veel kuumatunne, aegajalt läheb säärel ja reiel mõni koht kuumaks, vähemalt on selline tunne. Kuumuse tunne on liikunud ülespoole, kubeme piirkonda ja isegi kõhupeale ning küljele nagu oleks peenikesed niidid.
Neurokirurgi juures käisin hiljuti, määrati uus MRT. Tulemused: Võrreldud eelmise MRT uuringuga. Olulist dünaamikat ei tähelda, degeneratiivsed muutused diskides süvenenud ei ole. L5-S1 diskil tuleb nähtavale väike paremtsentraalne protrusioon, L3-4 väike vasaktsentraalne protrusioon, L4-5 diskil herniatsiooni ei esine. Spinaalkanal ja intervert.foraamenid on olulise ahenemiseta. Närvijuurte kompressiooni nähtavale ei tule. Conus medullaris on iseärasusteta. Kokkuvõttes- leid dünaamikata.
Neurokirurgi konsultatsiooni otsus: L5-S1 diski DDD, millest vähene protrusioon paremale, on võimalik keemiline närvijuure ärritus paremal. Kirurgilist sekkumist vajavat muutust ei ilmestu. Näidustatud regulaarse taastusravi jätkamine, valuvaigistid vajadusel, pilates, ujumine, sanatoorsed protseduurid.
Minu küsimusele, kas ma nüüd jäängi siis selliseks, vastas neurokirurg, et jah.
Ühesõnaga olen ma jõudnud seisu, kus mul on tunne, et mind peetakse simulandiks, aga olukord on selline, et ma ei saa enam korralikult käia, jalg on endiselt selline, nagu kirjeldatud sai, aga kui enne need asjad olid enamasti ükshaaval ja kordamööda, siis nüüd korraga, jalga ei saa enam hästi keerata sisse- välja poole, samas seljas on pisut paremal ka valu ja eriti hulluks läheb asi istudes ja autoga sõites, eriti kui ei kasuta püsikiirushoidjat, vaid sõidan jalga kasutades, mida pikemalt seda teha, seda hullemaks läheb valu(nagu kondivalu oleks), suriseb, reiel on tunne nagu oleks sisse lülitatud istmesoojendus, aga ei ole, samas kuumatunne ka kubeme piirkonnas ja tirib ülesse poole kõhu peale ja küljele, kohati on tunne nagu kaenlaalla välja juba ja kohati ka paremal käel. Varbad on endiselt nagu kinni seotud, aga täna ka paiste natuke altpoolt (ma ei tea kas see on muidugi seotud asjaga, võibolla läheb homseks juba mööda). Kuidagi saan rohtudega asja talutavaks (mitte heaks), aga seda kuni rohud mõjuvad, umbes 4 tundi. Rohud mida tarbin on Neurontiin 300mg 2 korda päevas, vahel 3 ja sellega paraleelselt, kas siis diklofenak 50mg 2-3 korda või Arcoxia 120mg. Neurokirurg ütles küll, et valuvaigistid vastavalt vajadusele, aga see on hetkel minu vajadus ja ilma ei saa olla, sest siis olen kõveras ja kindlasti ei käiks tööl ega liiguks ringi.
Kuna siiani on asi läinud järjest hullemaks, siis on juba hirm, kuhu veel edasi. Ei julge enam arsti juurde ka minna, kuna neurokirurgi vastus oli selline nagu ta oli, siis arvavad vast et ma niisama ajaviiteks. Kuna ma ei taha selliseks jääda, siis ootaks teie arvamust.

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Vajalikud seljauuringud on tehtud ja näidustusi operatsiooniks, mis võiks probleemi lahendada seal ei ole. Ilmselt on tegu korduva jalanärvi juure kahjustusega mis võib anda kroonilist valu (väga ebameeldiv ja raskelt ravitav probleem). Täpse vastuse saab anda vaid peale läbivaatust ja uuringutega tutvumist. Kas ka varasem MRT on kättesaadav internetis?.
Helistage tel 6 748 591
Dr. Ain Pajos