Peavalud füüsilisel pingutusel pärast lööki pähe 15.06.12 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Tere.

Mul on selline probleem.

Olen 28-aastane noormees.
Kui ma olin umbes 13-aastane, sattusin ma kooli sööklas konflikti õpetajaga, mis lõppes sellega, et õpetaja lõi mulle suure metallist supi jagamise kausiga pähe ja seejärel lükkas ka üsna kõvasti vastu kiviseina.
Mulle ei tehtud vahetult peale seda uuringuid, kuid peas oli korralik muhk. Mõned aastad hiljem tehti mulle igaks juhuks peaaaju kompuuteruuring (täpsustamiseks peaks haiglast väljavõtet küsima) Tartu Kliinikumis. Ma ei mäleta, et midagi halba oleks leitud.
Peale seda põrutust ei olnud teadvusekadu ega oksendamist.

Aga mida ma kindlalt tean on see, et peale seda tekkisid samas kohas peavalud. Vasakul pool pead eespool. Valud esinesid füüsilise pingutuse ja ka näiteks masturbeerimise ajal. Pingutus ju seegi.

Valud jätkusid mitmeid aastaid, rohkem ma kellegi poole sellega pöördunud ei ole.
Hiljem esinesid valud ka seksuaalvahekorra ajal. Valu un tuikav ja piisavalt tugev, et segada. Ühe üsna pingutava vahekorra ajal tundsin ma peas tunduvalt tugevamat valu täpselt samas kohas koos mingi soojatundega.

Midagi erilist peale seda ei esinenud. Kuid seni aastaid pidevalt pingutuse ajal esinenud peavalud muutusid päevapealt. Alguses kadus vist valu pingutuse ajal ära või muutus väiksemaks. Aga muutus oli. See on kindel. Tundub imelik lugu.

Perearsti juurde ma küll läksin. Esimese asjana kirjutas õde mulle metroprolol'i, kuna pulss ja vererõhk olid liiga kõrged. Arsti vastuvõtul arst arvas, et see on kõrge küll, aga kuna ma olen selline inimene, kes endast üsna välja läheb, kui ma pean avalikku kohta teiste inimestega suhtlema minema, siis on see võib-olla seletatav. Kellegi juurde suunamist pidas perearst ebavajalikuks, kuna arvas et võib-olla on siiski tegemist pingepeavaluga. Isegi kui ma rääkisin, et see on seotud kunagise peapõrutusega ja samas kohas.

Minagi tahaks mõelda, et ehk on niisama pingest ja ärevusest. Aga siiski sellised sündmused minevikust ei anna mulle rahu. Nüüd on sellest tugevast valust möödas umbes 2 aastat, mingeid kaebusi nagu ei ole. Kuid pea on sellest kohast nagu imelik, nagu surub. Ja natuke valutab ka pingutuse ajal, aga teistmoodi.

Kas mul oleks põhjust kuhugi sellise murega pöörduda? Kas või enda rahustuseks. Mis on teie kui arsti arvamus sellest? Samas ma olen täheldanud mingeid seletamatuid muutusi enda psüühikas, aga ennast ma ju analüüsida ei saa. Aga ma muretsen ikka, et äkki on mingi pisike võimalus ajuvigastusest. Kui midagi sellist poleks juhtunud, ei mõtleks ma sellest üldse.
Võiboolla ei ole mul muidugi midagi viga.

Tänan.

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Kergema peatrauma korral esinevad vaevused kohe trauma järgselt mõne nädala jooksul. Hilisemad probleemid ei ole selle traumaga seotud. Küll aga on füüsilise koormuse ja seksuaalvahekorraga seoses olevad peavalud tüüpilised teatud migreenivormile. Migreenihoogude esinemine aga on muutlik ja sõltub oluliselt stressist ja närvipingest.

Dr. Ain Pajos