Alaseljavalu kiirgumisega jalga 06.04.10 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Olen 36-aastane 2 väikese lapse ema. Peale kolmenädalast piinavat valu alaseljas, kiirgumisega alla vasakusse jalga, suunati mind MRI uuringule. Peale tulemuste saabumist ei pidanud arst minu edasisaatmist spetsialisti juurde vajalikuks, raviks on Meloxicam 15mg 1 kord päevas ja vastavalt valudele Hydrocodone apap 10+325 tabqua, lisaks tuleb võtta vitamiin B-d.
Selgituseks diagnoosile nimetas ta diski valjavajumist. Keelati laste tõstmine (2 ja 3 aastased, kena 30 kilo kokku)
Kodus diagnoosi lugedes (minu kui mittespetsialisti poolt), tundub asi olevat hullem.
Valu on praeguseks tunduvalt taandunud, hetkel ei pea valuvaigisteid võtma, labajalg suriseb, valu enamikus labajalas ja säärekondil (alguses oli valu väga hull, liikusin roomates hambad ristis ja mõned päevad isegi nii hull, et lamasin kogu päeva põrandal, siis lõi valu puusa ja tuharasse, istumine ei olnud võimalik).

Kuna ei viibi Eestis, siis MRI leiud on inglise keelsed: leidude tõlkimisest tahtsin loobuda, kuna ei ole spetsialist.
Findings: there is an extruded disc herniation at L4-5 within the left lateral recess extruding inferiorly behind the L5 vertebra. Small disc bulges are seen at L3-4 and L5-S1. The vertebral body height and disc spaces are maintained with dehydration of discs from L3 through S1. The vertebral body height is maintained with no vertebral body compression injury. The sagittal images of T9 through L1 are unremarkable.

Impression:
1. No disc pathology at L1-2 or L2-3, and at L3-4, there is a 1.5mm broad-based disc bulge containing a tiny central annular tear, and neural foramina are patent.
2.At L4-5, there is an extruded disc herniation within the left lateral recess measuring at least 6x10 mm in AP and transverse dimension extruding inferiorly behind the L5 vertebra, at least 10mm in length. The is effacement of anterior left lateral thecal sac and probable impingement upon the exiting left neural elements, and the neural foramina are patent.
3. At L5-S1, a small 1mm broad-based disc bulge is present with patency of the neural foramina.

1. Kas arsti poolt määratud ravi ja edasisaatmisest loobumine on põhjendatud?
2.Kas kehaline aktiivsus suudaks minu olukorda parandada, füsioteraapia, ujumine? Kas alustada kohe või oodata valu leevenemist)?
3.Kas kiropraktik voi nõelravi võiks vaevusi leevendada? Või parem anda kehale rahu ja aega?
4.Kas sellise diagnoosiga on paranemine võimalik ja kui halb see diagnoos tegelikult on?
5.Mis võis olla põhjuseks- kelgutades selja ära löömine, autoga kraavilibisemine..25km tunnis (1,5 m sügavusele kraavi) mõlemad paar nädalat enne valusid, või laste, enamasti vasakul, puusal kantseldamine?

Küsimusi sai nüüd küll ohtralt, kuid jah, eks see mure on mulle ikka suur.
Ette tänades,
K. N

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Tegemist on 4-5 nimmelülidevahelise kõhrketta väljasopistusega taha-vasakule, mis põhjustab närvijuure kompressiooni - siit piinav jalavalu, sageli ka tundehäire jalal ja vahel ka labajala nõrkus. Tavaliselt on tegemist iseparaneva seisundiga - kõhr võib nihkuda närvijuurest mööda, valud kaovad, edasine paranemine on aga aeglane, vahel mitu kuud. Vahel on vaja ka opereerida - kui valu on kestev ja ravimid ei aita, kui esineb väljendunud labajala nõrkus, kui esinevad põiehäired.
Tavaluiselt on kõhrevigastus toimunud aastaid varem, ägenemise põhjus aga ebaõnnestunud tõstmine.
Haigus võib ka korduda.

Dr. Ain Pajos