Alaseljavalu kiirgumisega põlvedeni 05.01.20 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Tere! 2018a oktoobris algasid sisuliselt tühja koha pealt (vähemalt ise ei suuda mingit traumat vms probleemi algusega seostada) ulmelised alaseljavalud. Mõne aja pärast läksid üle ning asi oli korras, uskusin, et oli lihtsalt külmetus. Kuu aega hiljem algasid jälle kuni praeguseni. Püstiasendis või lamades otseselt häirivat valu ei ole, kuigi tunnen alaselja tundlikkust ikka. Kõige suurem probleem on istudes. Üle paari minuti istudes hakkab alaselg väga valutama kiirgumisega põlvedeni välja, veel pikemat aega istudes muutuvad jalad üsna tuimaks. Kummardada, kükitada ja voodist üles end ajada on väga raske, sest valu on nii häiriv. Perearst, 2 neuroloogi ja PERH-i emost öeldi mulle, et ilmselt on radikulopaatia, kuid tuleks veel uurida. Tehti röntgen, kust oli näha, et üks alumistest selgroolülidest on viltu ja veidi välja vajunud, vahed ahenenud ja vaagnaluu samuti veidi viltu, mistõttu mind suunati sissekirjutamisega haiglasse, et teha MRT. Seda MRT-d ma ei saanudki, sest praegune raviarst leidis, et seda ei ole mulle vaja ja radikulopaatia välistas, sest väidetavalt mul närvikahjustust ei tundunud olevat. Selle asemel on tehtud mulle uriiniproov, vereanalüüs (põletikku ega muud imelikku ei näidanud), EKG ning homme tehakse ultraheli kõhust. Ma ei ole küll arst, aga raske on aru saada kuidas need uuringud seljaga seotud on ja kui küsisin, et miks tehakse neid või milleks vaja, siis ei osanud vastata. Ka ei osanud vastata, et kui rohkem seljaga uuringuid ei tehta, siis mis võiks olla põhjus. Kui füsioterapeut mind uuris, siis arvas, et tegu võib olla pirnlihase sündroomiga. Kas tõesti on need uuringud mulle vajalikud ja aitavad kaasa seljaprobleemi lahendamisele? Hetkel olen üsna nõutu, sest seljaga mingit edenemist ei ole ja ilmselt ka ei tule. Soovitati võimlemist, kuid trenni olen teinud terve elu seega sellest mul puudust ei ole. Valud kuskile ei kao ja tekitavad mulle aina rohkem stressi, soov end liigutada kaob täielikult ja aina õnnetumaks muutun. Kas teil võib olla mingit aimu, millega tegu? Tänan juba ette vastuse eest!

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Võimalik on siiski lülidevahelise ketta väljasopistus, mis põhjustab jalanärvide ärrituse. Vaid MRT uuring näitab kettaprobleeme täpselt. Kui muud uuringud on korras, siis ikka tõenäoliselt saadetakse ka sellele uuringule. Seniks soovitan vältida istumisi.

Dr. Ain Pajos
Neurodiagnostika